W czwartek, 5 lutego, odbędzie się w Sejmie pierwsze czytanie dwóch projektów nowelizacji kodeksu wyborczego. Pierwszy (druk nr 3084) został opracowany w Kancelarii Prezydenta RP. Drugi (druk nr 3099) jest poselski.
Projekt prezydencki zakłada m.in. wprowadzenie dziewięcioletniej kadencji członków Państwowej Komisji Wyborczej (obecnie są powoływani bezterminowo), a także możliwość rejestrowania (nagrania audio i wideo) prac obwodowych komisji wyborczych przez mężów zaufania po zakończeniu głosowania. Wprowadza również wymóg, aby urny wyborcze były przezroczyste. Prezydent chce też, aby głosowanie odbywało się co do zasady za pomocą jednostronnie zadrukowanej karty wyborczej, a ewentualne wprowadzenie kart do głosowania w formie książeczek było uzależnione od decyzji PKW.
Projekt przewiduje ponadto, że obwodowa komisja wyborcza oprócz obliczania liczby głosów nieważnych będzie podawała także przyczyny ich nieważności. Informacje te znalazłyby się również w protokole PKW z głosowania w całym kraju. Przypomnijmy, że zgodnie z projektem głos może być uznany za nieważny m.in., gdy wyborca nie odda głosu na żadnego z kandydatów, odda głos na więcej niż jednego lub w kratce przy nazwisku postawi znak inny niż krzyżyk.
Przewiduje się także nowe obowiązki dla wójtów (burmistrzów, prezydentów miast). Mieliby oni wysyłać każdemu wyborcy informację o zbliżających się wyborach wraz z pisemną instrukcją, gdzie (adres lokalu wyborczego) i jak prawidłowo głosować.
Prezydencki projekt rozwiewa ponadto wątpliwości dotyczące wnoszenia protestów związanych z wyborem wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Nakazuje w tym zakresie stosować odpowiednio przepisy dotyczące protestów wobec wyboru rady i radnego.