Miasta chcą się wybić na wolność, a powiaty są przeciwne

Miasta prezydenckie Ciechanów, Piła i Sieradz będą mogły się ubiegać o status powiatu.

Publikacja: 12.06.2015 08:41

Miasta chcą się wybić na wolność, a powiaty są przeciwne

Foto: www.sxc.hu

Senacka Komisja Ustawodawcza oraz Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej po burzliwej dyskusji zaakceptowała projekt nowelizacji do ustawy o samorządzie powiatowym.

Propozycja ta umożliwia nadanie prawa powiatu miastu, które 31 grudnia 1998 r. przestało być siedzibą wojewody i w stosunku do którego przed laty odstąpiono od nadania mu tych praw. Projekt przewiduje też, że nadanie prawa powiatu nie będzie skutkowało rozwiązaniem rady danego miasta.

Tak naprawdę jednak pomysł senacki dotyczy trzech miast: Ciechanowa, Piły i Sieradza. I to nie w Senacie toczył się bój.

Projekt nie wszystkim się podobał. Negatywnie zaopiniowało go wiele samorządów oraz ich organizacja – Związek Powiatów Polskich.

– Wbrew twierdzeniom zawartym w uzasadnieniu, projekt nie realizuje postulatów samorządu. Nie był też z nimi konsultowany – uważa Ludwik Węgrzyn, prezes ZPP.

Zdaniem ZPP zmiana przepisów będzie miała wpływ na podział administracyjny kraju, ale także na zdolność do świadczenia usług publicznych, na ich sytuację majątkową oraz poziom zadłużenia. Odbije się też na sytuacji mieszkańców tych powiatów.

Związek zwraca też uwagę, że nie wolno w ten sposób zaskakiwać. Powiaty muszą działać w warunkach pewności i stabilności. Tego typu inicjatywy zaś uniemożliwia- ją jakiekolwiek planowanie strategiczne.

Inaczej do tego projektu podchodzą przedstawiciele miast. Wielu z nich – tak jak tym trzem objętym projektem – marzy się status powiatu.

– Od dziesięciu lat występuję z propozycjami do Sejmu, ministerstw o przyznanie takim miastom jak Inowrocław statusu powiatu. Na razie bezskutecznie – zaznaczał Ryszard Brejza, prezydent Inowrocławia.

Podał też przykład, jak brak statusu powiatu utrudnia życie władzom i mieszkańcom tego miasta, wskazując, dlaczego jest to dla takich miast bardzo ważne.

– Jesteśmy tylko jednym z pięciu zarządców dróg w mieście. Niestety nie jesteśmy zarządcami ruchu, a to oznacza, że nie możemy nawet postawić znaku stopu na ulicy. Odśnieżamy, utrzymujemy ulice, ale nie możemy samodzielnie wprowadzić zakazu wjazdu na nie tirów, choć domagają się tego nasi mieszkańcy. We wszystkich tego typu sprawach muszę dojść do porozumienia ze starostą, co znacznie utrudnia zarządzanie miastem – tłumaczył prezydent Brejza.

W trakcie posiedzenia senackich komisji senator Augustyn zgłosił dwie poprawki do tego projektu, ale pod wpływem Biura Legislacyjnego wycofał się z jednej. Ostatecznie zaproponował, by nowela weszła w życie nie w 14 dni od daty ogłoszenia, ale po trzech miesiącach. Zmianę dotyczącą vacatio legis senatorowie zaakceptowali jednogłośnie.

Co do całości projektu zdania senatorów były podzielone. Ostatecznie jednak mimo postulatów rad powiatów o odrzucenie tego projektu postanowili go zaakceptować i skierować pod obrady całej izby.

Niewykluczone, że zostaną wówczas zaproponowane zmiany, które dadzą możliwość skorzystania z dobrodziejstw tej noweli innym miastom średniej wielkości, takim jak Inowrocław.

etap legislacyjny: przed drugim czytaniem

Sądy i trybunały
Reforma w sprawie statusu tzw. neosędziów gotowa. Wiemy, jak rząd chce naprawić sądy
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Nieruchomości
Nowy obowiązek działkowców. Nadchodzą zmiany na ROD
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat emerytur w lutym 2025. Zmiany w harmonogramie
Służby mundurowe
Ile wyniosą podwyżki w służbach mundurowych w 2025 r. i jak będą rozdzielane?
Praca, Emerytury i renty
Zmiany w terminach wypłat 800 plus w lutym 2025. Można też składać nowe wnioski