Janosikowe: tymczasowy system wyrównawczy będzie przedłużony

Tymczasowy system wyrównawczy Sejm przedłuży o rok, bo resort finansów nie zaprojektował nowego.

Publikacja: 23.07.2015 16:06

Janosikowe: tymczasowy system wyrównawczy będzie przedłużony

Foto: 123RF

W czwartek 23 lipca w połączonych komisjach Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Finansów Publicznych zakończyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

Koło ratunkowe

Prace nad projektem mają ekspresowe tempo. Został on bowiem wniesiony do laski marszałkowskiej 20 lipca i natychmiast skierowany do pierwszego czytania. Wszystko wskazuje na to, że równie szybko zostanie uchwalony. Gdyby Sejm zdecydował się go odrzucić, w 2016 r. samorządy województw zostałyby pozbawione subwencji regionalnej pochodzącej z wpłat, do których zobowiązane jest przede wszystkim Mazowsze. 19 września 2015 r. wchodzi w życie wyrok TK uznający za niekonstytucyjne przepisy o wojewódzkim Janosiku (sygn. K 13/11).

Poselski projekt jest więc kołem ratunkowym, które posłowie rzucają samorządom i Ministerstwu Finansów. Resort – pomimo licznych obietnic – nie przedstawił bowiem projektu, który tworzyłby na nowo system wyrównania samorządowych dochodów.

– Wniesiony przez grupę posłów projekt nie zawiera żadnych nowych rozwiązań – mówi Waldy Dzikowski, poseł PO reprezentujący wnioskodawców.

– To dokładne powtórzenie ustawy tymczasowej, uchwalonej 23 października 2014 r. i która miała obowiązywać tylko w 2015 r. Jedyne zmiany, wynikają z korekty wyliczeń.Wpłaty na Janosika i kwoty subwencji regionalnej w 2015 r. obliczane były na podstawie danych z 2013 r. Na 2016 r. trzeba było wyliczenia oprzeć na danych z 2014 r. Większa jest też nieco rezerwa celowa i wynosi 210 mln zł – wyjaśnia poseł Dzikowski.

Ministerstwo pracuje

Podczas środowej dyskusji nad projektem posłowie dopytywali się, dlaczego resort finansów – pomimo licznych zapowiedzi – nie przedstawił jeszcze projektu nowego systemu korekcyjno-wyrównawczego dla gmin, powiatów i województw.

– Prace, rozpoczęte w grudniu ubiegłego roku warsztatami zorganizowanymi wspólnie przez ministerstwo i Bank Światowy, trwają – wyjaśnia Hanna Majszczyk, wiceminister finansów. – Pierwsze ich efekty zostały zaprezentowane organizacjom samorządowym 15 czerwca. Teraz pracujemy nad szczegółami – mówi minister Majszczyk.

Jak będzie wyglądał nowy system? Tego na razie Ministerstwo Finansów nie chce zdradzić, aby uniknąć targów o to, że jakiś samorząd zyska albo straci.

– Dopiero gdy cały system korekcyjno-wyrównawczy zostanie wypracowany, będziemy przedstawiać symulacje i wyliczenia – wyjaśnia.

Już teraz wiadomo jednak, że samorządy zyskają nowe źródło dochodów. Ma być nim udział w podatku od towarów i usług. Udział w VAT trafi głównie do województw. W mniejszym stopniu zasili budżety powiatów i gmin.

Sądy i trybunały
Reforma w sprawie statusu tzw. neosędziów gotowa. Wiemy, jak rząd chce naprawić sądy
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Nieruchomości
Nowy obowiązek działkowców. Nadchodzą zmiany na ROD
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat emerytur w lutym 2025. Zmiany w harmonogramie
Służby mundurowe
Ile wyniosą podwyżki w służbach mundurowych w 2025 r. i jak będą rozdzielane?
Praca, Emerytury i renty
Zmiany w terminach wypłat 800 plus w lutym 2025. Można też składać nowe wnioski