Rada Gminy Dąbrowa uchwaliła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla obszaru w rejonie cmentarza w Prądach. Uchwałę unieważnił jednak wojewoda opolski, bo rada nie określiła w części tekstowej miejscowego planu ustaleń dotyczących strefy sanitarnej dla cmentarza.
Artykuł 3 i 5 ustawy z 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych oraz § 3 ust. 1 rozporządzenia ministra gospodarki komunalnej z 25 sierpnia 1959 r. w sprawie określenia, jakie tereny pod względem sanitarnym są odpowiednie na cmentarze, wskazują w sposób jednoznaczny, że dla budowy lub przebudowy cmentarza obowiązkowo sporządza się plan miejscowy. Ma ustalać ograniczenia dotyczące przeznaczenia terenu spowodowane lokalizacją cmentarza, w tym strefę sanitarną.
W miejscowym planie konieczne jest więc wprowadzenie strefy sanitarnej cmentarza, która wiąże się z wprowadzaniem zakazu zabudowy. Gdyby plan miejscowy nie wprowadzał strefy ochronnej, to urządzenie cmentarza mogłoby się okazać niemożliwe, bo między uchwaleniem planu miejscowego a rozpoczęciem budowy cmentarza właściciele sąsiednich nieruchomości mogliby postawić obiekty budowlane i tym samym uniemożliwić budowę nekropolii.
– Już choćby z tej przyczyny wprowadzenie stref ochronnych dla cmentarza jest niezbędne – zauważył wojewoda.
numer interpretacji: IN.VI.743.48. 2015.KB