Gmina nie zapłaci VAT od środków z UE na fotowoltaikę dla mieszkańców

Gmina, która montuje fotowoltaikę u mieszkańców, z czasem przekazuje ją im na własność, ale nie zajmuje się tym stałe, nie robi tego dla zysku, a projekt jest sfinansowany w znacznej części ze środków europejskich, nie działa jako podatnik VAT.

Publikacja: 05.06.2023 16:39

Gmina nie zapłaci VAT od środków z UE na fotowoltaikę dla mieszkańców

Foto: Adobe Stock

W poniedziałek siedmioosobowy skład Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) uwzględnił skargę kasacyjną gminy, która spierała się z fiskusem o VAT od inwestycji w odnawialne źródła energii w dużej mierze sfinansowanej za pieniądze z UE. 

Konkretnie chodziło o podatkowe skutki montażu kolektorów słonecznych na rzecz mieszkańców. We wniosku o interpretację gmina wyjaśniła, że będzie realizowała projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W związku z tym na podstawie umów z mieszkańcami - w zamian za jednorazową odpłatność - wykona montaż i podpięcie instalacji tj. kolektorów słonecznych na ich budynkach czy gruntach. Zamontowane instalacje zostaną udostępnione mieszkańcom, a po upływie określonego czasu staną się ich własnością.

Pozostało 85% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach