Kończy się okres wypłaty zasiłków rodzinnych

Upływa okres wypłaty świadczeń rodzinnych. Opiekunowie po dalszą pomoc powinni się udać do gminy

Publikacja: 21.10.2010 03:40

Kończy się okres wypłaty zasiłków rodzinnych

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Już 31 października wygasają wszystkie decyzje, które uprawniały do zasiłków rodzinnych w dobiegającym właśnie końca okresie zasiłkowym.

Od 1 listopada rozpoczyna się nowy i potrwa do 31 października 2011 r.

Rodziny zainteresowane dalszym i nieprzerwanym uzyskiwaniem pomocy powinny do końca listopada złożyć w gminie wniosek i potrzebne dokumenty.

[srodtytul]Termin wypłaty[/srodtytul]

– Świadczenia przyznaje się od miesiąca, w którym został złożony wniosek. Jeśli rodzic przyjdzie do nas z dokumentami dopiero w grudniu, wsparcie zostanie mu przyznane od grudnia. Za listopad, czyli pierwszy miesiąc okresu zasiłkowego, pieniędzy nie otrzyma – wyjaśnia Dorota Gąsior, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie.

Dyrektor Gąsior podaje, że za ubiegły rok Lublin wypłacił zasiłki prawie 20 tys. rodzin. Dyrektor Joanna Błachowska z Ośrodka Pomocy Społecznej w Szczecinie wskazuje, że w mijającym okresie przyznano je 15 tys. zainteresowanych.

Gminy przypominają, by wszystkie osoby składające wnioski dobrze je najpierw sprawdzały.

[srodtytul]Potrzebne dokumenty[/srodtytul]

– Często trafiają do nas niepełne dokumenty. Ludzie zapominają o niezbędnych załącznikach, a później się dziwią, że nie otrzymali pieniędzy. Wnioski niekompletne odsyłamy, a po upływie terminu na ich uzupełnienie pozostawiamy bez rozpoznania. Zapominalscy zgłaszają się do nas oczywiście kilka miesięcy później, ale świadczenia za poprzednie okresy często przepadają – wyjaśnia dyrektor Gąsior.

Najważniejszym załącznikiem do wniosku jest zaświadczenie o dochodach z urzędu skarbowego. Na nadchodzący okres potrzebne będzie to za 2009 r. Aby dostać zasiłek rodzinny, trzeba wykazać, że dochód rodziny w przeliczeniu na jedną osobę nie przekracza 504 zł.

– Niestety, podchodzimy rygorystycznie do tych kwot. Jeśli czyjeś dochody są wyższe nawet o 2 zł od wskazanych kryteriów, to nie przyznajemy świadczenia. Dlatego wielu ludziom odmawiamy zasiłków – tłumaczy Joanna Błachowska.

[ramka][b] Czytaj więcej o [link=http://www.rp.pl/artykul/56660,543051-Kto-dostanie-zasilek-rodzinny.html]zasadach wyliczania dochodu w rodzinie[/link][/b][/ramka]

[ramka]

[b]Począwszy od 1 listopada 2009 r., kwoty zasiłku rodzinnego wynoszą:[/b]

68 złotych na dziecko do ukończenia 5. roku życia

91 złotych na dziecko w wieku powyżej 5. roku życia do ukończenia 18. roku życia

98 złotych na dziecko w wieku powyżej 18. roku życia do ukończenia 24. roku życia[/ramka]

Już 31 października wygasają wszystkie decyzje, które uprawniały do zasiłków rodzinnych w dobiegającym właśnie końca okresie zasiłkowym.

Od 1 listopada rozpoczyna się nowy i potrwa do 31 października 2011 r.

Pozostało 91% artykułu
Hybrydy
Skoda Kodiaq. Co musisz wiedzieć o technologii PHEV?
Czym jeździć
Skoda Kodiaq. Mikropodróże w maxisamochodzie
Prawo karne
"Budda" usłyszał zarzuty. Jest wniosek o aresztowanie
Praca, Emerytury i renty
Pracownik na L4 ma ważny obowiązek. Za niedopełnienie grozi nawet dyscyplinarka
Administracja państwowa
Koniec z pracą urzędów od 8.00 do 16.00. Co chce zrobić rząd?