Becikowe. Pojęcie dochodu rodziny definiują przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych

Rada gminy nie ma prawa do definiowania pojęcia dochód rodziny na potrzeby wypłacania zasiłku becikowego. Nie może również zawężać tego pojęcia w stosunku do definicji z ustawy o świadczeniach rodzinnych

Publikacja: 09.02.2013 08:45

Becikowe. Pojęcie dochodu rodziny definiują przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych

Foto: www.sxc.hu

Rada miasta Krakowa podjęła uchwałę w sprawie zapomogi finansowej z tytułu urodzenia się dziecka (becikowe).

Postanowiła w jej treści, że świadczenie, w postaci jednorazowej zapomogi, przysługiwać będzie osobom, których średni dochód netto na jedną osobę w rodzinie w ciągu trzech miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wnioski nie przekracza kwoty 850 zł, z tym jednak zastrzeżeniem, że osobom posiadającym Krakowską Kartę Rodzinną zasiłek becikowy przysługuje bez względu na wysokość osiąganego dochodu.

Jednocześnie radni zdefiniowali użyte w treści uchwały pojęcie "dochód rodziny netto" postanawiając, że "na dochód rodziny netto składają się dochody rodziców, opiekunów faktycznych i opiekunów prawnych dziecka ze stosunku pracy, umowy zlecenie, umowy o dzieło, emerytury, renty, zasiłku chorobowego, zasiłku macierzyńskiego, zasiłku dla bezrobotnych oraz prowadzonej działalności gospodarczej".

- Uchwalając w/w definicję rada miasta Krakowa naruszyła w sposób istotny art. 22a w związku z art. 3 pkt 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych - mówi Mirosław Chrapusta, radca prawny Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. - Wskazane przepisy nie upoważniają bowiem rady gminy do definiowania w uchwale pojęcia dochodu, tym bardziej że pojęcie to zostało już zdefiniowane w samej ustawie o świadczeniach rodzinnych - wyjaśnia radca prawny.

Art. 3 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych szczegółowo wymienia jakie przychody, świadczenia i inne należności należy traktować za dochód uprawniający do ubiegania się o przyznanie świadczeń rodzinnych, w tym jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka. - Przykładowo wskazać można, że za dochód taki w rozumieniu ustawy należy rozumieć m.in. nie wymienione w uchwale krakowskiej rady: świadczenia określone w przepisach o wykonywaniu mandatu posła lub senatora, kwoty diet nieopodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich - wyjaśnia Mirosław Chrapusta.

W konsekwencji wojewoda małopolski uznał, że rada miasta Krakowa nie dysponowała upoważnieniem do definiowania pojęcia "dochód rodziny netto" w uchwale, a tym bardziej do zawężenia katalogu środków finansowych, które na dochód mogą się składać.

ORZECZNICTWO

W akcie normatywnym niższym rangą niż ustawa bez upoważnienia ustawowego nie formułuje się definicji ustalających znaczenia określeń ustawowych. W szczególności w akcie wykonawczym nie formułuje się definicji, które ustalałyby znaczenia pojęć zawartych w ustawie upoważniającej. Zakaz taki wynika z treści § 149 rozporządzenia z  20 czerwca 2002 r. w sprawie "Zasad techniki prawodawczej". A ponadto jest konsekwencją wynikającej z Konstytucji hierarchicznej budowy systemu źródeł prawa. Nieprzestrzeganie go prowadziłoby do nieuzasadnionej, pozbawionej ustawowej podstawy zmiany treści ustawy przez akt niższego rzędu, co jest nie do pogodzenia z zasadą pewności prawa. Nie należy zatem formułować definicji wyrażeń ustawowych w aktach niższego rzędu, niezależnie od tego, jakich kategorii spraw miałyby dotyczyć. Uzasadnieniem tego poglądu jest to, że upoważnianie do definiowania pojęć ustawowych jest w istocie równoznaczne z ingerencją w treść ustawy w tym zakresie. (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 30 października 2007 r., sygn. akt II OSK 1954/06)

Prawo w Polsce
Będzie żałoba narodowa po śmierci papieża Franciszka. Podano termin
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce