Nie można zmienić adresata decyzji, nawet gdy się na to zgodził

Ostateczna decyzja, na mocy której strona nabyła prawo, może być za jej zgodą zmieniona lub uchylona, jeżeli przemawia za tym interes społeczny lub słuszny interes strony. Na podstawie tej regulacji można jednak zmienić tylko przedmiot decyzji, a nie jej adresata.

Publikacja: 13.09.2015 10:37

Nie można zmienić adresata decyzji, nawet gdy się na to zgodził

Foto: www.sxc.hu

- Przedsiębiorca, któremu udzielono zezwolenia na detaliczną sprzedaż napojów alkoholowych, chce sprzedać sklep i wystąpić do burmistrza o przeniesienie tego zezwolenia na nabywcę. Czy może skorzystać z takiego rozwiązania?

Nie. W art. 155 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej: k.p.a.) przewidziano, że ostateczna decyzja, na mocy której strona nabyła prawo, może być w każdym czasie za zgodą strony uchylona lub zmieniona przez organ, który ją wydał, jeżeli przepisy szczególne nie sprzeciwiają się uchyleniu lub zmianie takiej decyzji i przemawia za tym interes społeczny lub słuszny interes strony. Dla zmiany lub uchylenia decyzji w tym trybie muszą być więc spełnione łącznie następujące przesłanki: istnieje decyzja ostateczna, za jej uchyleniem lub zmianą przemawia interes społeczny lub słuszny interes strony, strona wyraziła zgodę na zmianę lub uchylenie decyzji oraz brak jest przeciwwskazań w przepisach ustaw szczególnych (por. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z 21 stycznia 2015 r., sygn. II SA/Go 848/14).

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Prawo w Polsce
Będzie żałoba narodowa po śmierci papieża Franciszka. Podano termin
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce