MZ: system PSZ nie zlikiduje szpitali

W nawiązaniu do niezgodnych z prawdą doniesień medialnych na temat ustawy tworzącej tzw. sieć szpitali ministerstwo zdrowia przedstawia wyjaśnienia.

Publikacja: 16.01.2017 08:52

MZ: system PSZ nie zlikiduje szpitali

Foto: 123RF

Celem projektowanej ustawy, która wprowadza system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), nie jest likwidacja szpitali ani oddziałów szpitalnych. Po raz kolejny podkreślamy, że obok kontraktowania świadczeń w ramach tworzonego PSZ zachowany zostanie również dotychczasowy tryb zawierania umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (na zasadzie konkursów ofert lub rokowań). W związku z tym niezakwalifikowanie danego szpitala do PSZ (w całości lub w odniesieniu do danego zakresu świadczeń) nie oznacza, że będzie on pozbawiony możliwości udzielania świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Dyrektor oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia będzie ogłaszał postępowania w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie nieobjętym PSZ. Liczba podmiotów, które podpiszą kontrakty z NFZ – tak jak dotychczas – będzie zależała od zidentyfikowanych potrzeb w zakresie zabezpieczenia dostępności świadczeń w danym województwie (uwzględniając wysokość środków finansowych, które znajdują się w dyspozycji danego OW NFZ).

Czytaj więcej, wiedz więcej!
9zł za pierwszy miesiąc.

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
9 zł pierwszy miesiąc, a potem 39 zł/msc
Sądy i trybunały
Czego brakuje w planie Adama Bodnara na neosędziów? Prawnicy oceniają reformę
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
Sądy i trybunały
Sędzia Waldemar Żurek pozwał Polskę. Chce miliona złotych
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie