Reklama
Rozwiń

Transport i przedsiębiorczość

Ponad 25 proc. budżetu przeznaczono na rozwój infrastruktury drogowej

Publikacja: 23.11.2010 03:24

W tabeli podajemy wykorzystanie w 2009 r. unijnych funduszy z budżetu na lata 2007 – 2013 w przelicz

W tabeli podajemy wykorzystanie w 2009 r. unijnych funduszy z budżetu na lata 2007 – 2013 w przeliczeniu na mieszkańca. Wartość podpisanych umów podana jest według miejsca realizacji projektu. W rankingu braliśmy pod uwagę wartość dotacji z UE w podpisanych umowach z programów „Infrastruktura i środowisko”, „Innowacyjna gospodarka”, „Kapitał ludzki”, „Rozwój Polski wschodniej” i regionalnych programów operacyjnych. Ranking, który powstał na podstawie danych z MRR, został opublikowany

Foto: Rzeczpospolita

Na inwestycje transportowe przeznaczono 184 mln euro (25,37 proc. budżetu programu). Do rozwoju systemów lokalnej infrastruktury komunikacyjnej ma się przyczynić 90 realizowanych obecnie przedsięwzięć. To inwestycje o najwyższej wartości w RPO, m.in. trzy największe projekty kluczowe dotyczące rozbudowy dróg wojewódzkich i ulicy Zagłoby w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Drugi obszar priorytetowy to rozwój przedsiębiorczości, na który zarezerwowano 141,5 mln zł (19,51 proc. budżetu). Najwięcej inwestycji realizowanych jest w ramach bezpośredniego wsparcia sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. To aż 341 przedsięwzięć.

Sporo projektów, 59, posłuży podniesieniu jakości usług publicznych przez wspieranie placówek edukacyjnych i kulturalnych. Na przedsięwzięcia z zakresu infrastruktury społecznej i kultury przeznaczono łącznie ponad 96 mln euro. Prawie 80 mln euro – na ochronę środowiska i zapobieganie zagrożeniom.

[ramka]Opinia

Ewa Wnukowska dyrektor Departamentu Koordynacji i Wdrażania Programów Regionalnych w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego

Dotychczasowe nabory wniosków wyczerpały większość budżetu programu. W trakcie wyboru projektów nacisk jest kładziony przede wszystkim na zwiększanie innowacyjności, pobudzanie przedsiębiorczości i tworzenie miejsc pod inwestycje w regionie. Z dofinansowania z programu regionalnego korzysta ponad połowa gmin w województwie. Najwięcej konkursów dotyczyło bezpośredniego wsparcia mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw oraz promocji gospodarczej i turystycznej regionu. Dbałość o poprawę bytu ludności województwa, tworzenie atrakcyjnych warunków życia, kształcenia i pracy w regionie, odzwierciedla mnogość realizowanych projektów polegających m.in. na budowie i modernizacji dróg, rozbudowie obiektów szkolnych oraz budowie obiektów sportowych. Już teraz dzięki inwestycjom z zakresu turystyki czy przedsiębiorczości można zaobserwować przemiany zachodzące w regionie. Jest on coraz częściej odwiedzany przez turystów zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Region otwiera się na turystów, na których czekają m.in. liczne centra informacji turystycznej, komfortowe pokoje w nowoczesnych hotelach, pensjonatach czy ośrodkach turystycznych (planuje się utworzenie 1425 miejsc noclegowych). Odkrywanie najciekawszych zakątków województwa ułatwiają nowe, bezpieczne drogi. O aktywnym wykorzystaniu funduszy z programu może świadczyć m.in. fakt, że województwo zapewniło sobie miejsce w podziale dodatkowych środków z krajowej rezerwy wykonania.

—not. os[/ramka]

Nieruchomości
Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok dla tysięcy właścicieli gruntów ze słupami
Podatki
Podział mieszkania ze spadku. Czy można uniknąć podatku?
Prawo karne
„Matka Boska Kermitowska” obraża uczucia religijne? Jest wyrok sądu
Prawo w Polsce
Ile zapłacimy za abonament RTV w 2025? Oto stawki od 1 stycznia i lista zwolnionych z opłaty
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Podatki
Ulga podatkowa dla pracujących seniorów. Czym jest i kto może z niej skorzystać?
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku