Niejasny dostęp do stanowisk w Prokuratorii Generalnej

W ustawie o Prokuratorii Generalnej RP, ani w rozporządzeniach nie został określony sposób przeprowadzania rekrutacji do tej instytucji. Może to godzić w konstytucyjne prawo do równego dostępu do służby publicznej i zasadę równości wobec prawa - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich

Publikacja: 18.02.2022 13:57

Radca Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa przed sądem

Radca Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa przed sądem

Foto: PAP/Piotr Wittman

dgk

Rzecznik analizował sprawę na wniosek obywatela. Ustawa o Prokuratorii Generalnej mówi jedynie, że nabór powinien być otwarty i konkurencyjny. W aktach wykonawczych też nie określono zasad rekrutacji.

- Brak ustawowej procedury uniemożliwia kandydatom na stanowisko radcy kontrolę, czy rekrutacja odbyła się zgodnie z prawem. A to narusza prawo dostępu do służby publicznej na jednakowych zasadach oraz zasadę legalizmu. Zgodnie z nią organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa - zauważa RPO Marcin Wiącek.

Pominięcie to może budzić wątpliwości natury konstytucyjnej. Niekonstytucyjność aktu prawnego może bowiem wynikać zarówno z jego przepisów, jak i z tego, co ustawodawca zgodnie z konstytucją powinien w nim uregulować, ale tego nie zrobił.

W wyjaśnieniach udzielonych Rzecznikowi prezes Prokuratorii Generalnej poinformował, że rekrutacja odbywa się na podstawie wewnętrznych regulacji i „utrwalonych dobrych praktyk”.

"Procedurę rekrutacji obowiązującą w Prokuratorii określa załącznik nr 4 do Regulaminu Organizacyjnego.Złożone aplikacje, po sprawdzeniu wymogów formalnych, oceniane merytorycznie pod kątem spełniania wymogów zawartych w ogłoszeniu o naborze. Na tej podstawie wybierane osoby, z którymi przeprowadzona zostanie rozmowa kwalifikacyjna, obejmująca sprawdzenie wiedzy kandydata. Ocena ta dokonywana jest przez komisję rekrutacyjną." - napisał Prezes PG.

W ocenie RPO  regulamin i „utrwalone dobre praktyki” nie dają wystarczającej gwarancji, że nabór będzie otwarty i konkurencyjny. A taki wymóg stawia rekrutacji ustawa o Prokuratorii Generalnej.

- Zapewnienie właściwego funkcjonowania Prokuratorii Generalnej wymaga w szczególności, aby osoby w niej zatrudnione były rekrutowane w oparciu o kwalifikacje merytoryczne. Procedura powinna zaś być przejrzysta i skonstruowana w sposób eliminujący wszelką dyskryminację - wskazał RPO i poprosił premiera o poprawienie ustawy o Prokuratorii Generalnej.

Czytaj więcej

Prokuratoria Generalna skupi się na ważnych sprawach
Sądy i trybunały
Prawnicy surowo o projektach w sprawie neosędziów. „Mogą sparaliżować sądy”
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Nieruchomości
Nowy obowiązek działkowców. Nadchodzą zmiany na ROD
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat emerytur w lutym 2025. Zmiany w harmonogramie
Praca, Emerytury i renty
Zbliża się wypłata 13. emerytury. Ile wyniesie w 2025 roku?
Prawo w Polsce
Kto może wejść do twojego domu? I czy musi mieć nakaz?