Rzecznik analizował sprawę na wniosek obywatela. Ustawa o Prokuratorii Generalnej mówi jedynie, że nabór powinien być otwarty i konkurencyjny. W aktach wykonawczych też nie określono zasad rekrutacji.
- Brak ustawowej procedury uniemożliwia kandydatom na stanowisko radcy kontrolę, czy rekrutacja odbyła się zgodnie z prawem. A to narusza prawo dostępu do służby publicznej na jednakowych zasadach oraz zasadę legalizmu. Zgodnie z nią organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa - zauważa RPO Marcin Wiącek.
Pominięcie to może budzić wątpliwości natury konstytucyjnej. Niekonstytucyjność aktu prawnego może bowiem wynikać zarówno z jego przepisów, jak i z tego, co ustawodawca zgodnie z konstytucją powinien w nim uregulować, ale tego nie zrobił.
W wyjaśnieniach udzielonych Rzecznikowi prezes Prokuratorii Generalnej poinformował, że rekrutacja odbywa się na podstawie wewnętrznych regulacji i „utrwalonych dobrych praktyk”.
"Procedurę rekrutacji obowiązującą w Prokuratorii określa załącznik nr 4 do Regulaminu Organizacyjnego.Złożone aplikacje, po sprawdzeniu wymogów formalnych, oceniane są merytorycznie pod kątem spełniania wymogów zawartych w ogłoszeniu o naborze. Na tej podstawie wybierane są osoby, z którymi przeprowadzona zostanie rozmowa kwalifikacyjna, obejmująca sprawdzenie wiedzy kandydata. Ocena ta dokonywana jest przez komisję rekrutacyjną." - napisał Prezes PG.