Nowela Prawa zamówień publicznych (p.z.p.) z 22 czerwca 2016 r. wprowadziła do postępowań o udzielenie zamówienia publicznego tzw. procedurę odwróconą uregulowaną w art. 24aa p.z.p. Dotyczy ona trybu przetargu nieograniczonego i polega na tym, że zamawiający najpierw dokonuje oceny ofert, a następnie bada, czy wykonawca, którego oferta została oceniona jako najkorzystniejsza, nie podlega wykluczeniu oraz spełnia warunki udziału w postępowania (jeżeli taka możliwość została przewidziana w specyfikacji istotnych warunków zamówienia lub w ogłoszeniu o zamówieniu).
Złożenie oświadczenia
Powyższa procedura obejmuje zamówienia, których wartość jest równa lub wyższa od progów UE. Wykonawcy wraz z ofertą przedkładają m.in. Jednolity Europejski Dokument Zamówienia (JEDZ) stanowiący oświadczenie aktualne na dzień składania ofert w zakresie wskazanym przez zamawiającego w ogłoszeniu o zamówieniu lub w SIWZ.
W poprzednim stanie prawnym wykonawca ubiegający się o udzielenie zamówienia w celu potwierdzenia, że nie podlega wykluczeniu z postępowania oraz, że spełnia warunki udziału w postępowaniu, zobowiązany był od razu wraz z ofertą (wnioskiem o dopuszczenie do udziału w postępowaniu) złożyć nie tylko samo oświadczenie, ale również komplet dokumentów wymaganych treścią rozporządzenia prezesa Rady Ministrów z 19 lutego 2013 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane (obecnie obowiązuje nowe rozporządzanie ministra rozwoju z 26 lipca 2016 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy w postępowaniu o udzielenie zamówienia – dalej rozporządzenie). Aktualnie od wykonawców wymaga się złożenia oświadczenia zawartego w JEDZ, które powinno odzwierciedlać stan w dacie nie późniejszej niż termin składania ofert. Dopiero na wezwanie zamawiającego, oferent, którego oferta została wstępnie oceniona najwyżej, przedkłada w wyznaczonym terminie, aktualne na dzień złożenia oświadczenia lub dokumenty potwierdzające spełnianie okoliczności, o których mowa w art. 25 ust. 1 p.z.p. (np. zaświadczenie z Urzędu Skarbowego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy informację z Krajowego Rejestru Karnego).
Data wystawienia dokumentów
Oświadczenie JEDZ składane przez wykonawców powinno odzwierciedlać stan w dacie nie późniejszej niż termin składania ofert. Tymczasem oferent wezwany do przedłożenia dokumentów w trybie art. 26 p.z.p., czyli de facto po terminie złożenia ofert, zobowiązany jest przedłożyć zamawiającemu aktualne na dzień złożenia oświadczenia lub dokumenty potwierdzające brak podstaw do wykluczenia z postępowania oraz potwierdzające spełnienie warunków udziału w postępowaniu. W praktyce pojawiła się wątpliwość czy oferent w odpowiedzi na wezwanie zamawiającego zobowiązany jest złożyć dokumenty i oświadczenia, których ważność należy odnieść właśnie do terminu składania ofert (czyli np. zgodnie z rozporządzeniem zaświadczenie z ZUS wystawione nie wcześniej niż trzy miesiące przed upływem terminu składania ofert).
Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej
W wyroku z grudnia 2016 r. (KIO 2249/16) Krajowa Izba Odwoławcza (KIO) zajmowała się m.in. zagadnieniem związanym z aktualnością dokumentów składanych w postępowaniu. W omawianej sprawie, wykonawca, którego oferta została wybrana wstępnie jako najkorzystniejsza, na wezwanie w trybie art. 26 ust. 1 p.z.p., przedłożył dokumenty potwierdzające brak podstaw do wykluczenia, tj. dokumenty wskazane w rozporządzeniu, zawierające datę późniejszą niż data składania ofert w rozpoznawanym postępowaniu. W ocenie KIO, dokumenty zawierające datę późniejszą niż data składania ofert w rozpoznawanym postępowaniu są dokumentami prawidłowymi i wystarczającymi do potwierdzenia braku występowania przesłanek, skutkujących wykluczeniem wykonawcy z prowadzonego postępowania.