Wezwanie z art. 26 ust. 3 PZP
Co jednak w sytuacji, gdy wykonawca w ramach PZ nie złoży dokumentu lub złoży dokument „za stary", czyli jak w podanym powyżej przykładzie będzie to KRK wystawione 6 kwietnia 2017 r. Oczywiście istnieje tutaj wciąż procedura wezwania do uzupełnienia z art. 26 ust. 3 PZP, jednak wątpliwość może budzić czy w odpowiedzi na wezwanie do uzupełnienia można przedstawić dokument wystawiony później niż data PZ, czyli po 30 listopada 2017 r. W tej sprawie KIO w wyroku KIO z 9 maja 2017 r., 785/17 uznało, że tak można przedstawić dokument wystawiony później niż data wyznaczonego przez zamawiającego PZ-u. Izba uznała, że przepis art. 26 ust. 3 PZP, w przeciwieństwie do art. 26 ust. 1 PZP, nie wskazuje, na jaki moment mają być aktualne dokumenty uzupełniane wynikać może jedynie, że skoro pierwotne dokumenty miały być aktualne na dzień ich złożenia, to w ten sam sposób należy potraktować kwestię aktualności uzupełnianych dokumentów i przyjmować, że także one mają być aktualne na dzień ich złożenia.
Termin na odwołanie i uprawnieni do niego
Wątpliwość może budzić moment, w którym należy wnieść odwołanie tj. czy już z chwilą wezwania w ramach procedury PZ czy dopiero z chwilą dokonania czynności wyboru oferty najkorzystniejszej. Ponieważ wezwanie w ramach procedury PZ dotyczy wyłącznie danego wykonawcy i jest jawne dla innych wykonawców dopiero z chwilą dokonania wyboru oferty najkorzystniejszej. Zatem to od tej czynności wykonawcy powinni odwoływać się. Z uwagi na fakt, że w ramach PZ dokumenty składa wyłącznie wykonawcy będący na 1 miejscu rodzi się także wątpliwość czy wykonawca będący na dalszej pozycji w rankingu ofert ma interes we wniesieniu odwołania i czy musi w takiej sytuacji „w ciemno" atakować oferty będące przed nim. Urząd Zamówień Publicznych (UZP) w stanowisku dotyczącym nowelizacji dostępnym na swojej stronie internetowej uznał, że wykonawca ma prawo do wniesienia odwołania. Zdaniem UZP prawo do kwestionowania wyboru oferty najkorzystniejszej powinno być gwarantowane każdemu wykonawcy, gdyż jest podstawowym uprawnieniem do kontroli najważniejszej czynności zamawiającego podejmowanej w postępowaniu, wynikającym z regulacji dyrektyw odwoławczych. Taki wykonawca (kwestionujący czynność wyboru oferty najkorzystniejszej) będzie miał potencjalnie możliwość uzyskania zamówienia, jeżeli jego oferta będzie ważna i sam nie będzie podlegał wykluczeniu z postępowania, poprzez czynność ponownej oceny ofert.
Korzystanie z zasobów podmiotów trzecich
Wraz z ofertą wykonawca, który posiłkuje się potencjałem innych podmiotów musi już złożyć pisemne zobowiązanie innych podmiotów oraz JEDZ. Informacja o korzystaniu z zasobów znajduje się także w JEDZ-u. Jeżeli w JEDZ-u będzie ona zawarta to brak złożenia zobowiązania i JEDZ-a dla podmiotu będzie możliwy do naprawy w trybie art. 26 ust. 3 PZP. Jednak wskazanie podmiotu dopiero na etapie wezwania do uzupełnienia w trybie art. 26 ust. 3 PZP, który nie pojawiał się wcześniej w ofercie wykonawcy nie będzie możliwy.
To efekt wydanego 4 maja 2017 r. wyroku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-387/14 Esaprojekt, w którym Trybunał, odpowiadając na pytanie Izby udzielił jednoznacznej odpowiedzi: „Z powyższego wynika, że odpowiedź na pytania od pierwszego do trzeciego powinna brzmieć tak, iż art. 51 dyrektywy 2004/18 w związku z art. 2 tej dyrektywy należy interpretować w ten sposób, że stoi on na przeszkodzie temu, by po upływie terminu zgłoszeń do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego wykonawca przekazał instytucji zamawiającej, w celu wykazania, że spełnia on warunki uczestnictwa w postępowaniu w sprawie udzielenia zamówienia publicznego, dokumenty, których nie zawierała jego pierwotna oferta, takie jak umowa zamówienia zrealizowanego przez podmiot trzeci oraz jego zobowiązanie do oddania do dyspozycji tego wykonawcy zdolności i środków niezbędnych do realizacji rozpatrywanego zamówienia". Zatem jeżeli wykonawca przykładowo wskazuje własne referencje, które w trakcie badania i oceny oferty nie potwierdzą wykazania spełniania warunku udziału w postępowaniu to w odpowiedzi na wezwanie w trybie art. 26 ust. 3 PZP wykonawca taki nie będzie mógł przedstawić pisemnego zobowiązania podmiotu do udostępnienia zasobów i referencji dotyczących prac wykonanych przed podmiot trzeci, jeżeli twierdził, że samodzielnie spełnia warunek udziału w postępowaniu.
Stanowisko TSUE potwierdziły liczne orzeczenia KIO, w tym wyrok z 31 sierpnia 2017 r., KIO 1661/17, gdzie wskazano, że „z orzeczenia w sprawie Esaprojekt wynika, że wykonawca, który w celu potwierdzenia spełnienia konkretnych warunków udziału w postępowaniu w momencie składania oferty opiera się jedynie na własnych zdolnościach, w sytuacji ustalenia, że przedłożone przez niego oświadczenia i dokumenty nie potwierdzają spełnienia tego warunku, nie będzie uprawniony do 63 uzupełnienia na wezwanie zamawiającego dokumentów podmiotów trzecich i tym samym powoływania się na zdolności podmiotów trzecich".
Wyjątek od zasady
Możliwość powołania się na inny podmiot istnieje jednak, gdy wykonawca od początku w JEDZ-u deklarował korzystanie z zasobów innego podmiotu na przykład w zakresie udostępnienia zdolności finansowych. W razie, gdy podmiot ten nie spełnia wymagań postępowania można zastąpić go innym, zgodnie z art. 22a ust. 6 PZP lub wykazać samodzielne spełnianie warunku udziału w postępowaniu. Potwierdziło to KIO w wyroku z 14 września 2017 r., KIO 1751/17, stwierdzając: „W ocenie Izby, zatem orzeczenie TSUE nie ma zastosowania w odniesieniu do sytuacji, w której wykonawca od początku polega na zasobach innego podmiotu w zakresie wskazanym we wstępnym oświadczeniu i jedynie w tym zakresie dokonywana jest zmiana tego podmiotu na inny lub ten zakres przechodzi do samodzielnego wykazania przez wykonawcę". Stosowanie art. 22a ust. 6 PZP nie może jednak naruszać art. 26 ust. 3 PZP i wynikającej z niego jednokrotności wezwania do uzupełnienia danego dokumentu.