Reklama
Rozwiń

Niedopuszczalność e-postępowania upominawczego, to przekazanie sprawy do sądu właściwości ogólnej

Elektroniczne postępowanie upominawcze (EPU) wprowadzono do procedury cywilnej na podstawie przepisów ustawy z 9 stycznia 2009 roku, które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2010 roku. Jednocześnie, wraz ze zmianą regulacji Kodeksu postępowania cywilnego, wydane w grudniu 2009 roku przepisy wykonawcze pozwoliły na stworzenie systemu teleinformatycznego oraz infrastruktury technicznej niezbędnej do realnego funkcjonowania nowo powstałej procedury. Kolejne, istotne dla elektronicznego postępowania upominawczego (EPU) zmiany zostały wprowadzone z dniem 7 lutego 2020 roku, nowelizacją Kodeksu postępowania cywilnego.

Aktualizacja: 05.10.2020 13:09 Publikacja: 05.10.2020 12:00

E-postępowanie administracyjne

E-postępowanie administracyjne

Foto: AdobeStock

Nie ulega wątpliwości, że elektroniczne postępowanie upominawcze ma charakter postępowania uproszczonego i jawi się jako mechanizm idealny do dochodzenia roszczeń bezspornych. W sytuacji, gdy mamy zaś do czynienia z roszczeniami spornymi, których zasadność jest wątpliwa, takie postępowanie co do zasady kończy się zwykle umorzeniem, z jednoczesnym prawem powoda do ponownego wniesienia powództwa obejmującego to samo roszczenie, jednak z pominięciem przepisów postępowania odrębnego EPU. Przede wszystkim, należy pamiętać, że prawo powoda do zaliczenia poniesionej w EPU opłaty sądowej na poczet opłaty od kolejnego pozwu przysługuje tylko, jeżeli w terminie 3 miesięcy takie powództwo zostanie ponownie wytoczone przez sąd właściwy. Przyjęta w art. 4801 § 2 k.p.c. koncepcja determinuje postępowanie upominawcze jako postępowanie oderwane od innych postępowań, przypominające wręcz dobrze nam znane wezwanie do zapłaty. W zamyśle ustawodawcy EPU - bo tak najkrócej można określić elektroniczne postępowanie upominawcze - miało bowiem stanowić jak najkrótszą, a jednocześnie najszybszą drogę w odzyskiwaniu wierzytelności. Ale czy w każdym przypadku?

RP.PL tylko 19 zł za 3 miesiące!

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Nieruchomości
Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok dla tysięcy właścicieli gruntów ze słupami
Podatki
Podział mieszkania ze spadku. Czy można uniknąć podatku?
Prawo karne
„Matka Boska Kermitowska” obraża uczucia religijne? Jest wyrok sądu
Prawo w Polsce
Ile zapłacimy za abonament RTV w 2025? Oto stawki od 1 stycznia i lista zwolnionych z opłaty
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Podatki
Ulga podatkowa dla pracujących seniorów. Czym jest i kto może z niej skorzystać?
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku