Reklama
Rozwiń

Adwokacki pomysł na frankowe procesy: wydziały w sądach do spraw kredytów walutowych

O utworzenie we wszystkich sądach okręgowych wydziałów bądź sekcji do spraw kredytów walutowych zaapelowali do szefa MS dziekani wszystkich rad adwokackich w Polsce.

Aktualizacja: 12.01.2021 06:15 Publikacja: 11.01.2021 19:19

Adwokacki pomysł na frankowe procesy: wydziały w sądach do spraw kredytów walutowych

Foto: Adobe Stock

Pismo to reakcja na wydaną przez Ministerstwo Sprawiedliwości zgodę na utworzenie w Sądzie Okręgowym w Warszawie specjalnego wydziału ds. kredytów frankowych.

„Sprawy bankowe należą do spraw wymagających specjalistycznej wiedzy prawniczej, a ich liczba w skali kraju pozwala na traktowanie sporów prawnych na tle kredytów mieszkaniowych jako znaczącej potrzeby społecznej, żywotnej z perspektywy państwa" – podkreśla apel dziekanów rad adwokackich do ministra sprawiedliwości.

Czytaj też: Sprawy frankowe mogą pogrążyć polskie sądy

Jednocześnie dziekani rad adwokackich wskazali, że przyznana konsumentom możliwość skorzystania z tzw. właściwości przemiennej pozwala im na wytoczenie powództwa przeciw bankowi według miejsca swego zamieszkania, powinna mieć realny wymiar, dlatego właśnie warto utworzyć więcej wydziałów.

– Właściwość przemienna w sprawach konsumenckich i bankowych wymaga dostępności sądu wyposażonego w specjalistyczną wiedzę we wszystkich ośrodkach. Tworzenie jednego tylko wyspecjalizowanego wydziału w Sądzie Okręgowym w Warszawie będzie w praktyce zmuszało do poszukiwania ochrony prawnej w tym sądzie, a uprawnienia płynące z właściwości przemiennej staną się iluzoryczne – mówi profesor Maciej Gutowski, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu.

– Dlatego utworzenie osobnego wydziału lub sekcji w wydziale cywilnym w każdym sądzie okręgowym, a w konsekwencji stworzenie zdecentralizowanej sieci wyspecjalizowanych ośrodków rozpoznających sprawy kredytów frankowych zagwarantuje realne prawo do sądu – dodaje profesor.

– Chcemy dla wszystkich obywateli sądów równych szans. Gdyby wydział do spraw frankowych był tylko w stolicy, prowadzący przed nim sprawy byliby w sytuacji niejako uprzywilejowanej. Poza Warszawą sprawy frankowe rozpoznawane byłyby bowiem przez sędziów zajmujących się na co dzień innymi sprawami – argumentuje adwokat Roman Kusz, dziekan ORA w Katowicach.

W piśmie zaadresowanym do ministra Zbigniewa Ziobry wskazuje się również, że w całym kraju funkcjonują wyspecjalizowani adwokaci reprezentujący strony w sprawach bankowych, konsumenckich, w tym tzw. kredytów frankowych, którzy świadczą pomoc prawną konsumentom w bezpośredniej bliskości. Istnienie więc specjalistycznych wydziałów lub sekcji w wydziałach cywilnych na terenie całego kraju byłoby realnym ułatwieniem dochodzenia praw dla obywateli.

– Więcej wydziałów bądź sekcji frankowych w sądach to wyższa jakość orzekania, szybkość i jednolitość orzecznictwa – puentuje dziekan Kusz.

Nieruchomości
Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok dla tysięcy właścicieli gruntów ze słupami
Podatki
Podział mieszkania ze spadku. Czy można uniknąć podatku?
Prawo karne
„Matka Boska Kermitowska” obraża uczucia religijne? Jest wyrok sądu
Prawo w Polsce
Ile zapłacimy za abonament RTV w 2025? Oto stawki od 1 stycznia i lista zwolnionych z opłaty
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Podatki
Ulga podatkowa dla pracujących seniorów. Czym jest i kto może z niej skorzystać?
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku