Czy wyrok Sądu Najwyższego wiąże inne sądy?

Publikacja: 07.08.2009 11:30

[b]Czy wyrok Sądu Najwyższego jest wykładnią dla innych sądów? [/b]

Sąd Najwyższy jest organem władzy sądowniczej, a nie ustawodawczej. Nie należy więc do jego obowiązków stanowienie prawa, a jedynie rozstrzyganie kwestii prawnych.

Wyrok Sądu Najwyższego wiąże inne sądy tylko w tej sprawie, której dotyczy. Dla innych sądów jest tylko wskazówką.

Należy jednak pamiętać, że przełamanie wykładni Sądu Najwyższego przez sądy niższej instancji może się spotkać później z brakiem jego aprobaty. Wydaje się bowiem, że skoro pogląd Sądu Najwyższego jest w konkretnej sprawie ustalony, to w podobnych sprawach sąd ten będzie konsekwentny w swoim stanowisku.

Nie można więc uznać, że sądy powszechne nie są wrażliwe na powoływane orzecznictwo. Przywołanie orzeczeń Sądu Najwyższego może mieć duże znaczenie w sprawie i być mocnym argumentem w pozwie czy innym piśmie procesowym.

Ponadto Sąd Najwyższy rozstrzygając sprawę może podjąć uchwałę. Zgodnie z art. 390 § 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=8452FF97DA030111D791169117E434C9?id=70930]kodeksu postępowania cywilnego[/link] uchwała Sądu Najwyższego rozstrzygająca zagadnienie prawne wiąże w danej sprawie. Uchwały pełnego składu Sądu Najwyższego, składu połączonych izb oraz składu całej izby z chwilą ich podjęcia uzyskują moc zasad prawnych. Mówi o tym art. 61 § 6 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=910829C97576BF4CF9F0BAACF0E78097?id=168060]ustawy o Sądzie Najwyższym[/link].

Skład siedmiu sędziów może postanowić o nadaniu uchwale mocy zasady prawnej. Nadanie danej uchwale takiej mocy oznacza, że wiąże ona Sąd Najwyższy nie tylko w tej sprawie, w której została podjęta, ale także w innych rodzajowo jednorodnych sprawach.

[i]Więcej informacji na ten temat w serwisie [link=http://www.rp.pl/temat/80757.html]rp.pl » Prawnicy, doradcy i biegli » Sędziowie i sądy » Sądy i trybunały » Sąd Najwyższy[/link][/i].

[b]Czy wyrok Sądu Najwyższego jest wykładnią dla innych sądów? [/b]

Sąd Najwyższy jest organem władzy sądowniczej, a nie ustawodawczej. Nie należy więc do jego obowiązków stanowienie prawa, a jedynie rozstrzyganie kwestii prawnych.

Pozostało jeszcze 88% artykułu
Prawo w Polsce
Będzie żałoba narodowa po śmierci papieża Franciszka. Podano termin
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce