Adam Bodnar odwołuje kolejnego sędziego - prezesa SA w Warszawie Piotra Schaba

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało o wszczęciu procedury odwołania sędziego Piotra Schaba ze stanowiska prezesa Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Sędzia od 18 stycznia 2024 roku zostaje zawieszony w pełnieniu czynności.

Publikacja: 18.01.2024 16:03

Rzecznik Dyscyplinarny Sędziów Sądów Powszechnych Piotr Schab oraz jego zastępca  Przemysław W. Radz

Rzecznik Dyscyplinarny Sędziów Sądów Powszechnych Piotr Schab oraz jego zastępca Przemysław W. Radzik

Foto: PAP/Paweł Supernak

Jak wskazano w komunikacie, sędzia Piotr Schab miał wielokrotnie nadużyć przyznanej mu władzy, zarówno pełniąc funkcje administracyjne w wymiarze sprawiedliwości jak prezes Sądu Apelacyjnego w Warszawie jak i będąc rzecznikiem dyscyplinarnym sędziów sądów powszechnych. Minister sprawiedliwości Adam Bodnar uznał, że „dalsze pełnienie przez niego obu tych funkcji bezpośrednio zagraża dobru wymiaru sprawiedliwości zarówno jako generator efektu mrożącego wobec sędziów, jak i wobec realnej możliwości stosowania wobec nich tzw. miękkich środków represji o charakterze administracyjnym.”. 

Represje miały być stosowane wobec sędziów, którzy w swoich orzeczeniach stosowali wyroki unijnych trybunałów lub publicznie krytykowali działalność mającą na celu upolitycznienie sądów. To wobec nich sędzia Schab stosował „miękkie” jak i „twarde” represje, czyli te o charakterze administracyjnym lub wprost podejmowanie wobec nich postępowań dyscyplinarnych. 

To po stronie Piotra Schaba stoi m.in. zawieszenie w wykonywaniu zawodu sędziego Piotra Gąciarka z powodu podjętej przez niego próby wdrożenia orzeczeń trybunałów międzynarodowych, uniemożliwianie powrotu do pracy sędziemu Igorowi Tulei, karne przeniesienia sędziów Ewy Gregajtys, Marzanny Piekarskiej-Drążek i Ewy Leszczyńskiej-Furtak z ich rodzimych wydziałów karnych do do wydziału pracy i ubezpieczeń społecznych, co naruszało orzeczenia sądów krajowych, jak i środek tymczasowy orzeczony przez ETPC.

Czytaj więcej

Resort Bodnara: sędziowie Radzik, Bartoszek i Dembska zostaną odwołani

Zdaniem Adama Bodnara jednoczesne pełnienie przez jedną osobę funkcji prezesa sądu i rzecznika dyscyplinarnego sędziów jest niezgodne z prawem unijnym, ponieważ umożliwia stosowanie represji administracyjnych oraz podejmowanie postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów, a to może generować wśród nich tzw. efekt mrożący. 

W swoim komunikacie Ministerstwo wprost stwierdziło, że sędzia Piotr Schab „niejednokrotnie nadużywał swojej władzy jako rzecznik dyscyplinarny”. Minister przywołał także wezwanie do dymisji, które skierowało do Piotra Schaba 43 sędziów Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Ten apel pokazał, że nie cieszy się on zaufaniem i autorytetem sędziów sądu, w którym jest prezesem, a to ma uniemożliwiać mu pełnienie tego stanowiska. 

Wnioskiem Adama Bodnara zajmie się teraz kolegium Sądu Apelacyjnego w Warszawie, które ma obowiązek zaopiniować działanie ministra. W przypadku negatywnej opinii kolegium odnośnie odwołania minister sprawiedliwości może wystąpić do Krajowej Rady Sądownictwa, której sprzeciw wyrażony większością 2/3 głosów w terminie 30 dni może zatrzymać odwołanie sędziego Piotra Schaba ze stanowiska prezesa SA w Warszawie. 

Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Podatki
Ważny wyrok ws. prawa do ulgi przy darowiźnie od najbliższej rodziny
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?