Andrzej Duda o TK: sędziowie powinni się "odkłócić" i wziąć do pracy

Prezydent Andrzej Duda w wywiadzie podsumowującym wizytę Joe Bidena w Polsce odniósł się także do sytuacji w Trybunale Konstytucyjnym oraz Sądu Najwyższego Przyznał, że organ powinien się "odkłócić" i zająć się sprawami, które należą do jego obowiązków.

Publikacja: 22.02.2023 18:37

Andrzej Duda o TK: sędziowie powinni się "odkłócić" i wziąć do pracy

Foto: PAP/Piotr Nowak

Rozmowa sprowokowana została skierowaniem przez prezydenta wniosku o zbadanie zgodności z Konstytucją RP przyjętej przez Sejm nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. 

Prezydent ma wątpliwości co do procedury badania niezawisłości sędziego oraz rozszerzenia testu na skład orzekający w postępowaniu. Pierwsza z nich ma podważać jego prerogatywę po sędziowskich powołań. Duda zaskarżył we wniosku również przydzielenie spraw dyscyplinarnych sędziów z Sądu Najwyższego do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Ponadto okres na wejście w życie przepisów ma być zbyt krótki, jedynie 21 dni. 

Czytaj więcej

Za co prezydent Andrzej Duda skarży ustawę o SN do Trybunału

- Charakter prawny przyjętych w ustawie rozwiązań prowadzi do istotnej zmiany ustrojowej w funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Budzą one też poważne wątpliwości i zastrzeżenia nie tylko z perspektywy prezydenta RP, ale i wielu środowisk, w tym sędziowskich, zwłaszcza samego Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego - napisał w uzasadnieniu wniosku do Trybunału prezydent.

Wniosek znajduje się już w rękach sędziów, a prezydent apelował o jego priorytetowe rozpatrzenie. Problem może jednak stanowić wewnętrzny konflikt Trybunału - część sędziów nie godzi się z faktem iż sędzia Julia Przyłębska dalej piastuje urząd prezesa TK. Do tego w swojej wypowiedzi odniósł się również Andrzej Duda - niech się Trybunał "odkłóci", skoro jest wewnętrznie skłócony i weźmie się do roboty, zajmie się tym, co do niego należy, stwierdził. 

- Pana zdaniem Przyłębska jest prezesem TK? - zapytał dziennikarz Konrad Piasecki, prezydent nie odpowiedział wprost na to pytanie. Część prawników oraz samych sędziów Trybunału również ma w tym zakresie wątpliwości, według nich kadencja Julii Przyłębskiej powinna zakończyć się 20 grudnia 2022 roku, natomiast inni twierdzą, że trwa ona nieprzerwanie do końca 2024 roku.

Czytaj więcej

Trybunalskie pytania o prezesowską kadencję. Jak rozwiązać konflikt w TK?

Prezydent podkreślił, że nie mógł postąpić niż skierować ustawkę do TK w sytuacji, gdy tyle podmiotów, w tym tych ze strony opozycji zgłasza uwagi co do jej konstytujności - tego wymaga odpowiedzialność za sprawy państwowe i takie są zobowiazania państwa wynikające z ustawy zasadniczeł, powiedział Duda. 

Przyznał jednocześnie, że jemu także tak jak Radzie Ministrów zależy na uzyskaniu środków z Krajowego Planu Odbudowy, dlatego włączył się w działanie w lutym ubiegłego roku. Ocenił, że Unia była wtedy przestraszona sytuacją na Ukrainie, tym co dzieje oraz, co może się stać, dlatego wszelkie konflikty powinny zostać wygaszone już wtedy. 

W mojej ocenie, ale także przedstawicieli Komisji Europejskiej, po rozmowie z przewodniczącą von der Leyen, zgłoszony przeze mnie projekt ustawy rozwiązywał spory, a jego przepisy były zgodne z Konstytucją - przypomniał prezydent Andrzej Duda o projekcie ustawy o Sądzie Najwyższym, który zgłosił do Sejmu. 

Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego