Sędzia Schab w KRS: przeniesienie sędziów dla dobra wymiaru sprawiedliwości

Były braki w Wydziale Pracy – tym prezes stołecznego Sądu Apelacyjnego tłumaczył relegacje z Wydziału Karnego.Agata Łukaszewicz

Publikacja: 11.10.2022 19:42

Sędzia Piotr Schab

Sędzia Piotr Schab

Foto: PAP/Radek Pietruszka

Krajowa Rada Sądownictwa zajęła się we wtorek spra- wami sędziów, którzy zdaniem rzeczników dyscyplinarnych popadli w konflikt z prawem.

Chodzi o sędzie Ewę Gregajtys i Ewę Leszczyńską-Furtak z Sądu Apelacyjnego w Warszawie, które decyzją prezesa tego sądu (Piotra Schaba, który jest też głównym rzecznikiem dyscyplinarnym sędziów) przeniesiono z Wydziału Karnego do III Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SA. Prezes Schab mówił o tym w KRS.

Na wstępie zaznaczył, iż szanuje prawo prezesa sądu do prowadzenia samodzielnej polityki kadrowej.

Czytaj więcej

Ponad stu sędziów protestuje po decyzji Radzika i Schaba

– W Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych mieliśmy braki – oświadczył prezes Schab i tym tłumaczył przeniesienie sędziów (bez ich zgody – red.) – Mamy szansę mieć najlepszych u siebie – dodał.

Jednocześnie przyznał, iż jego zdaniem przenoszenie doświadczonych sędziów, szczególnie na poziomie sądu apelacyjnego, szkodzi obywatelom, stronom postępowań, gdyż jest oczywiste, że sędzia, który przez wiele lat specjalizował się w określonej dziedzinie prawa, musi teraz ponownie wdrażać się do orzekania w innej dziedzinie.

W sukurs prezesowi Schabowi przyszła I prezes SN Małgorzata Manowska (wcześniej orzekająca w Wydziale Cywilnym tego SA).

Czytaj więcej

Sędzia Gregajtys odpowiada Schabowi. Pisze o niemoralnej alternatywie

– Przesunięcia sędziów bez ich zgody do orzekania w innym obszarze prawa niż dotychczasowy powinno mieć szczególnie mocne podwaliny merytoryczne, a problemy kadrowe powinny być rozwiązywane w sposób nieszkodzący wymiarowi sprawiedliwości – napisała Manowska.

Na koniec swojego apelu I prezes SN zaznaczyła: „Rozumiem emocje, które towarzyszą zaistniałej sytuacji, uważam jednak, że dobro wymiaru sprawiedliwości powinno być dobrem nadrzędnym, a z całą pewnością nie służy mu ani obecny dyskurs, ani decyzje kadrowe budzące żywe emocje”.

Ochrona zdrowia
Aborcja w dziewiątym miesiącu ciąży. Izabela Leszczyna komentuje dla "Rz"
Ubezpieczenia i odszkodowania
Ten ubezpieczyciel dostał zakaz sprzedaży polis OC. Co to oznacza dla klientów?
Praca, Emerytury i renty
Zmiany w płacy minimalnej. Wiemy, co wejdzie w skład wynagrodzenia pracowników
Matura i egzamin ósmoklasisty
Szef CKE: W tym roku egzamin ósmoklasisty i matura będą łatwiejsze
Sądy i trybunały
Sąd: prokuratura ma przeprowadzić śledztwo ws. Małgorzaty Manowskiej