Aktualizacja: 10.05.2020 13:28 Publikacja: 10.05.2020 13:28
Foto: materiały prasowe
Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych artystów. Postrzegany jako skrajny ekscentryk realizował swoje surrealistyczne wizje jako malarz, projektant. Płonące żyrafy, topniejące zegary stały się jego znakami rozpoznawczymi, ale to zaledwie ułamek jego bogatej twórczości.
Autorzy dwuczęściowego dokumentu skoncentrowali się na opowiedzeniu historii Dalego od czasu, gdy pojawiła się w jego życiu ukochana Gala. Poznali się w Paryżu w 1929 roku. Dali miał wtedy 25 lat i był już indywidualistą – został wyrzucony ze studiów artystycznych w madryckiej Akademii San Fernando za odmowę zdawania egzaminu, tłumacząc, że więcej potrafi niż mający sprawdzać jego kompetencje. Gala, czyli Helena Diakonova, wykształcona rosyjska emigrantka, miała lat 35 i była żoną poety Paula Eluarda. Uczucie było na tyle gwałtowne, że zdecydowała się rozstać z mężem i zostać towarzyszką życia Salvadora. Była odtąd jego muzą, modelką i asystentką. Zapewniała też Dalemu stabilność finansową – występując w roli jego agentki – i to bardzo skutecznej.
Zakochany i wdzięczny podarował Gali w prezencie urodzinowym średniowieczny zamek Castillo de Púbol. Dzięki bogatej dokumentacji zobaczyć można jak artysta go zmieniał obmyślając mnóstwo detali dekoracyjnych, jak zaprojektował ulubiony owalny pokój Gali, w którym przyjmowała gości i oddawała się lekturze, a także jak stworzył ogrodowe otoczenie zamku wykorzystując do tego kolumny, kopuły, rzeźby i budując w efekcie niezwykłą klasycystyczno-romantyczną scenografię z monstrualnymi rzeźbami słoni i tajemniczymi stworami. Przystał też na życzenie ukochanej, że odwiedzać ją będzie jedynie, gdy otrzyma pisemne zaproszenie. W ciągu 10. lat zdarzyły się podobno tylko dwie takie wizyty pieczętujące „neurotyczny ceremoniał miłości dworskiej”.
W 1972 Dali otworzył zaprojektowane przez siebie własne muzeum w rodzinnym katalońskim Figueres. Mieści się obok kościoła, w którym został ochrzczony i budynku, w którym odbyła się jego pierwsza wystawa. Budynek zwieńczony został gigantyczną szklaną kopułą, na dachu umieszczono wielkie figury w kształcie jaj i złote posągi, fasadę zdobią złote bochenki chleba.
Kiedy Gala zmarła 10 czerwca 1982 roku i zgodnie ze swoją wolą została pochowana w podziemiach swojego zamku w Púbol – Dali po raz pierwszy w życiu został sam, nie mając nikogo kto zająłby się jego rzeczywistością. Zamknął się w sobie, nie chciał jeść. Dwa lata później przeprowadził się do Castillo de Púbol. Ale ostatni okres życia spędził w Wieży Gali w Figueres i tam zmarł 23 stycznia 1989 roku. Zgodnie ze swoją wolą został pochowany w muzeum, w swojej fortecy, daleko od Gali…
Widzowie dowiedzą się także, co Dali myślał o Bogu, transcendencji, matematyce i fizyce – usłyszeć można wiele archiwalnych wypowiedzi artysty jak i obejrzeć jego zdjęć.
Emisja dwuczęściowego hiszpańskiego dokumentu „Salvador Dali. W poszukiwaniu nieśmiertelności” (reż. David Pujol)w niedzielę tuż po północy (godz. 0.10) w Canal+ Dokument.
Prace tego artysty dysydenta zna cały świat. Jedną ?z nich Ai Weiwei przygotował dla Parku Rzeźby na Bródnie – pisze Monika Kuc.
Na Wawelu można podziwiać ponad dwadzieścia XVIII-wiecznych rzeźb Johanna Georga Pinsla z muzeów we Lwowie i w Stanisławowie.
Na Wawelu można podziwiać ponad 20 ekspresyjnych XVIII-wiecznych rzeźb Johanna Georga Pinsla, przywiezionych z muzeów we Lwowie i Stanisławowie.
Na pierwszej edycji Biennale Sztuki na Malcie, w którym biorą udział artyści z 23 krajów, otwarto polski pawilon narodowy oraz dwie prezentacje przygotowane przez OmenaArt Foundation.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
- Chcieli mi pomóc konstruktorzy, ale nie radzili sobie z duszą i nie dowierzali radzieckim uczonym, którzy ją zważyli i obdarzyli minusowym ciężarem - mówi rzeźbiarz Jerzy Kędziora o wystawie w Centrum Olimpijskim PKOl w Warszawie.
Zawsze wspólnym mianownikiem i podmiotem naszych działań jest pacjent – mówi Bartłomiej Chmielowiec, rzecznik praw pacjenta (RPP).
Żaden podmiot nie działa w próżni, a otoczenie makroekonomiczne ma zasadniczy wpływ na funkcjonowanie jednostek publicznych. W związku z tym, dyskutując o kondycji finansowej szpitali w Polsce, powinniśmy brać pod uwagę takie elementy jak: inflacja, otoczenie regulacyjne i sytuacja społeczna w kraju.
Zwyczajowo każdej edycji rankingu „Liderzy zarządzania – najlepiej zarządzane szpitale publiczne według BFF Banking Group” towarzyszy debata merytoryczna.
To, co wyróżnia banki w Polsce, to przede wszystkim innowacyjność i zdolność do szybkiej odpowiedzi na potrzeby klientów – dynamiczne dostosowanie struktury i zakresu usług – niezależnie od tego, czy mówimy o kliencie korporacyjnym, czy indywidualnym.
Xtreme Fitness Gyms zbliża się do historycznego wydarzenia – otwarcia 100. klubu w Polsce, będącego kulminacją rekordowego wzrostu w 2024 roku. Sieć, która na początku roku liczyła niecałe 60 lokalizacji, zakończy go z imponującym 70-procentowym wzrostem liczby klubów, napędzanym intensywną ekspansją franczyzową. Grudniowa inauguracja setnego klubu potwierdza, że firma obrała kurs na dalszy, dynamiczny rozwój.
Strefa Edukacji w Muzeum Gazowni Warszawskiej to unikalna przestrzeń, w której historia przemysłu łączy się z pasją do nauki, eksperymentowania oraz twórczego działania. Oferta edukacyjna muzeum obejmuje szeroką gamę warsztatów, skierowanych do przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych oraz rodzin z dziećmi. Tematyka zajęć łączy fascynujące eksperymenty z dziedziny chemii i fizyki z kreatywnymi działaniami artystycznymi oraz warsztatami ekologicznymi, umożliwiając uczestnikom rozwój w duchu zabawy i nauki.
Sieć franczyzowa VeloBanku dynamicznie rośnie. Obecnie dysponuje 100. punktami partnerskimi, a do końca 2025 roku uruchomionych zostanie kolejnych 60. To dziś szybko rozwijająca się sieć bankowa, dająca szereg korzyści dla partnerów. Lokalizacja w centrach dużych miast, wsparcie marketingowe, dostęp do szkoleń oraz technologiczne nowości w samych placówkach – to tylko niektóre benefity przyciągające nowych franczyzobiorców.
rozmowa | Wiele lat doświadczeń, globalne standardy, sprawdzone działające procedury – dla wielu potencjalnych kandydatów franczyza McDonald’s wydaje się być gotowym i prostym przepisem na sukces. Jak twierdzi Marek Mikusek, Franchising Director marki, „rozwój biznesu wymaga ciągłego, konsekwentnego zaangażowania ze strony franczyzobiorców, a sukces tkwi w odpowiedzialnym wyborze kandydatów i długofalowych partnerskich relacjach”. Jak zatem zacząć swój biznes pod złotymi łukami?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas