VIENNAFAIR – szkoła szczęścia

Dzisiaj rozpoczynają się Targi Sztuki Współczesnej w Wiedniu. Weźmie w nich udział aż osiem polskich galerii.

Aktualizacja: 09.10.2013 17:37 Publikacja: 21.09.2013 15:01

Dzisiaj rozpoczynają się Targi Sztuki Współczesnej w Wiedniu. Weźmie w nich udział aż osiem polskich

Dzisiaj rozpoczynają się Targi Sztuki Współczesnej w Wiedniu. Weźmie w nich udział aż osiem polskich galerii.

Foto: rp.pl, Monika Kuc mk Monika Kuc

VIENNAFAIR to miejsce międzynarodowej promocji sztuki, odwiedzane przez galerie, artystów i kolekcjonerów z całego świata. W tym roku w targach będzie uczestniczyć ponad 120 galerii.

Zobacz galerię zdjęć

Od dwóch lat VIENNAFAIR nastawione są na promocję przede wszystkim sztuki środkowej i wschodniej Europy. W 2012 prezentowały artystów Białorusi, Azerbejdżanu, Kazachstanu, Rosji, Ukrainy. W 2013 szczególnie zaznaczona zostanie obecność Polski i Gruzji. Naszymi przedstawicielami będą galerie: RASTER, Lokal 30, Le Guern, Starter, Dawid Radziszewski, Stereo, Czułość, BWA Warszawa oraz Żak/Branicka – polska galeria z Berlina.

- W trakcie mojej ostatniej podróży po Polsce przekonałam się, że w ciągu 10 lat wiele się tu zmieniło. Chociaż rynek sztuki nie jest tutaj jeszcze duży, galerie prowadzone są niezwykle profesjonalnie, a artyści reprezentują bardzo wysoki poziom - mówi Vita Zaman, dyrektorka artystyczna VIENNAFAIR.

Jedną z głównych wystaw na targach będzie „The School of Happiness”(Szkoła szczęścia)  w ramach projektu  Duet Vienna, na której prace zaprezentują młodzi polscy artyści.

- Proponujemy rozmowę o szczęściu - mówi kuratorka Klara Czerniewska, chociaż w szkole uczono nas częściej o historycznych traumach: holocaustu, stalinizmu, a współcześnie – o traumie politycznej transformacji i dorównywania zachodniemu światu. My chcemy zadać kilka ważnych pytań: Czym jest szczęście? W jaki sposób można go osiągnąć? Czy można nauczyć się być szczęśliwym?

Znajdą się tu m.in. prace Łukasza Jastrubczaka i Tymka Borowskiego - artystów, którzy obecnie uczestniczą w prestiżowym konkursowym pokazie „Spojrzenia 2013 – Nagroda Fundacji Deutsche Bank” w warszawskiej Zachęcie. Jastrubczak zaprezentuje w Wiedniu rzeźbę „Spiący kowboj”, która nie tylko przywołuje westernowe reminiscencje Dzikiego Zachodu, ale odnosi się także do współczesnych emigrantów, poszukujących lepszej przyszłości. A Borowski zaprosi widzów do udziału w graficznej grze, która ma pomóc odnaleźć drogę szczęścia każdemu. Dominika Olszowy pokaże film, przedstawiający Polskę jako kolebkę przyszłej światowej cywilizacji.

Uczestnikami „Szkoły szczęścia” będą także: Hubert Czerepok, Małgorzata Szymankiewicz, Przemek Matecki, Maria Ewa Toboła i Jan Zamoyski. Artystów łączy nie tylko poszukiwanie szczęścia, ale również nowych idei i środków wyrazu.

Na pokazach poszczególnych galerii będzie można zobaczyć także prace znanych artystów,  m.in. Zbigniewa Libery, Józefa Robakowskiego, Natalii LL, Nicolasa Grospierre’a. Targi  VIENNAFAIR rozpoczną się 9 października.

Więcej na www.viennafair.at

VIENNAFAIR to miejsce międzynarodowej promocji sztuki, odwiedzane przez galerie, artystów i kolekcjonerów z całego świata. W tym roku w targach będzie uczestniczyć ponad 120 galerii.

Zobacz galerię zdjęć

Pozostało 93% artykułu
Rzeźba
Ai Weiwei w Parku Rzeźby na Bródnie
Rzeźba
Ponad dwadzieścia XVIII-wiecznych rzeźb. To wszystko do zobaczenia na Wawelu
Rzeźba
Lwowska rzeźba rokokowa: arcydzieła z muzeów Ukrainy na Wawelu
Sztuka
Omenaa Mensah i polskie artystki tworzą nowy rozdział Biennale na Malcie
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Rzeźba
Rzeźby, które przeczą prawom grawitacji. Wystawa w Centrum Olimpijskim PKOl