Aktualizacja: 16.04.2016 07:20 Publikacja: 15.04.2016 11:47
9 zdjęć
ZobaczFoto: materiały prasowe
Ekspozycja zatytułowana „Connections” powstała z inicjatywy Ambasady Królestwa Niderlandów z okazji obecnej prezydencji holenderskiej w Radzie Unii Europejskiej. Pokaz nie tylko prezentuje mało znane u nas zbiory, ale też informuje o ich powszechności i różnorodności w Holandii. Prezentowane firmy należą do prężnie działającego Stowarzyszenia Kolekcji Korporacyjnych Sztuki -VBCN.
„Gromadząc i pokazując swoje kolekcje, korporacje wcielają się w rolę mecenasów sztuki. Nie tylko wspomagają artystów, ale równocześnie udostępniają ich prace szerokiej publiczności.” – wyjaśnia kurator wystawy Krzysztof Pastor, a zarazem dyrektor Polskiego Baletu Narodowego i choreograf Narodowego Baletu Holenderskiego. I dodaje: „Wspólnym tematem wszystkich prac jest relacja, przybierająca różne formy: od abstrakcyjnej do realistycznej, związek między ludźmi, człowiekiem i naturą, pomiędzy szpitalami i ich pacjentami, pomiędzy sztuką abstrakcyjną i użytkową. Istotne jest również to, że wystawa pobudza wyobraźnię oglądającego”.
Prace tego artysty dysydenta zna cały świat. Jedną ?z nich Ai Weiwei przygotował dla Parku Rzeźby na Bródnie – pisze Monika Kuc.
Na Wawelu można podziwiać ponad dwadzieścia XVIII-wiecznych rzeźb Johanna Georga Pinsla z muzeów we Lwowie i w Stanisławowie.
Na Wawelu można podziwiać ponad 20 ekspresyjnych XVIII-wiecznych rzeźb Johanna Georga Pinsla, przywiezionych z muzeów we Lwowie i Stanisławowie.
Na pierwszej edycji Biennale Sztuki na Malcie, w którym biorą udział artyści z 23 krajów, otwarto polski pawilon narodowy oraz dwie prezentacje przygotowane przez OmenaArt Foundation.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
- Chcieli mi pomóc konstruktorzy, ale nie radzili sobie z duszą i nie dowierzali radzieckim uczonym, którzy ją zważyli i obdarzyli minusowym ciężarem - mówi rzeźbiarz Jerzy Kędziora o wystawie w Centrum Olimpijskim PKOl w Warszawie.
Pasażerowie KLM będą mogli podróżować od przyszłego roku z Amsterdamu do Hajdarabadu, Georgetown i San Diego - zapowiada linia lotnicza.
Średnio o 37 procent wzrosną opłaty na lotnisku w Amsterdamie. Stawki będą zależeć między innymi od rodzaju samolotów i od pory dnia.
W Amsterdamie po meczu Ajaksu z Maccabi Tel Awiw doszło do zamieszek, które według władz miały antysemicki charakter. Izrael wysłał samoloty po swych obywateli. Premier Holandii i szefowa Komisji Europejskiej potępili zajścia.
Aż o 41 proc. wzrosną opłaty lotniskowe w Amsterdamie. To oznacza 15 euro więcej dla każdego pasażera odlatującego z Schiphol. Dla przesiadających się to aż 30 euro.
Pięć lat i sześć miliardów euro – tak w skrócie wyglądają plany inwestycyjne lotniska Schiphol w Amsterdamie. Jego operator, Royal Schiphol Group, zapowiada dalsze prace modernizacyjne, konserwacyjne i inwestycyjne.
W sierpniu z usług Kraków Airport skorzystało 1,1 miliona pasażerów, co stanowiło wzrost o 20 procent w stosunku do sierpnia 2023 roku. Tym samym był to rekordowy miesiąc w historii tego lotniska. Poprzedni rekord padł w lipcu, kiedy pasażerów było 1,07 miliona.
Internetowa kampania promocyjna Polski, realizowana od czerwca do sierpnia przez Zagraniczny Ośrodek Polskiej Organizacji Turystycznej w Amsterdamie, miała prawie 4 miliony wyświetleń. W interakcję z reklamami weszło aż 871 tysięcy osób.
"Jewel of the Seas", statek należący do Royal Caribbean International, z powodu protestów aktywistów walczących o czyste środowisko nie mógł dopłynąć do Amsterdamu i musiał zacumować w innym porcie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas