160 lat Towarzystwa Sztuk Pięknych Zachęty

Towarzystwo, które dało początek dzisiejszej Zachęcie Galerii Narodowej w Warszawie powstało 13 grudnia 1860 roku.

Aktualizacja: 13.12.2020 21:55 Publikacja: 13.12.2020 21:49

160 lat Towarzystwa Sztuk Pięknych Zachęty

Foto: Wikimedia Commons, Attribution-ShareAlike 3.0 Unported (CC BY-SA 3.0), Robert Drózd

Było to jedno z pierwszych takich towarzystw w Europie, założone przez artystów (m.in. Wojciecha Gersona) i miłośników sztuki. Polska była wtedy pod zaborami i nie istniały publiczne muzea ani galerie, prezentujące sztukę rodzimych artystów. Towarzystwo od początku za cel postawiło sobie opiekę nad polską sztuką i artystami. Kupowało dzieła sztuki, by stworzyć narodową kolekcję, udzielało stypendiów młodym artystom, organizowało wystawy i spotkania z publicznością.

Początkowo  zmieniało często lokalizacje, a jednocześnie zabiegało o pozyskanie własnej siedziby. Gmach Zachęty przy placu Małachowskiego w Warszawie powstał dopiero w 1898-1900 roku . Zaprojektował go wzięty warszawski architekt Stefana Szyller, nadając  mu formę eleganckiego, neorenesansowego miejskiego pałacu, ozdobionego rzeźbionym frontonem i napisem „ARTIBUS – sztukom”. Gmach otwarty został 15 grudnia 1900 roku.

Stałej  kolekcji  Towarzystwa Sztuk Pieknych Zachety dał początkek obraz Józefa Simmlera „Śmierć Barbary Radziwiłłówny", zakupiony w 1861.  Wielkim wydarzeniem  było wykupienie przez Towarzystwo dzieła Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”, od którego nazwę wzięła sala Matejkowska w Zachęcie. Do zbiorów Towarzystwa należały i inne znane obrazy, m.in. „Kuropatwy” Józefa Chełmońskiego i „Altana”Aleksandra Gierymskiego. 

Ocalałe prace z przedwojennej kolekcji Zachęty stanowią obecnie trzon zbiorów sztuki polskiej Muzeum Narodowego w Warszawie.

Gmach Zachęty jako jeden z nielicznych w centrum  Warszawy przetrwał II wojnę. Od 1949 roku  mieściło się w nim Centralne Biuro Wystaw Artystycznych, przekształcone po 1989 w Państwową Galerię Sztuki Zachęta. W tym samym roku reaktywowane zostało Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych.

160 stypendia dla artystów w czasie pandemii

Dzisiaj Towarzystwo nadal istnieje i realizuje te same założenia, choć zupełnie w innej rzeczywistości.

W ramach jubileuszu, a zarazem odpowiadając na kryzys, który w wyniku pandemii dotknął środowisko artystyczne, TZSP wspólnie z Zachętą rozpoczęło akcję „160/160”, której celem jest zebranie 800 tys. złotych na160 stypendiów dla polskich twórców, związanych ze współczesną kolekcją galerii. Od czerwca tego roku już kilkudziesięciu z nich otrzymało dofinansowanie na pracę twórczą. 

W listopadzie, dzięki wspólnej inicjatywie artystki Joanny Piotrowskiej i Towarzystwa, w zaledwie 24 godziny udało się zebrać 50 tys. złotych na walkę z przemocą wobec kobiet. Artystka przekazała limitowaną edycję swoich fotografii dla osób, które wsparły Fundację Feminoteka. W zeszłym roku, dzięki wsparciu TZSP, po blisko 30 latach przed gmach Zachęty wróciła instalacja „Prosta tęcza” Marka Sobczyka. 

Zbiory Zachęty od zawsze były odzwierciedleniem swoich czasów. Ich różnorodność pokazuje cykliczny przegląd. Pierwszy „ Żywe magazyny: Artibus” odnosi się do historii gmachu i towarzyszy większemu wydarzeniu w życiu galerii — rewitalizacji magazynu zbiorów.

Przed nowym wernisażem

W tę niedzielę, 13 grudnia, Zachęta zaprasza na swoją stronę na Facebooku na pokaz „Kobiet brzemiennych” – rzeźbiarskiej grupy Xawerego Dunikowskiego, klasyka i prekursora modernistycznej rzeźby polskiej, który wywarł ogromny wpływ na kolejne pokolenia artystów.

Jest to przedpremierowa zapowiedź przekrojowej wystawy „Rzeźba w poszukiwaniu miejsca”  poświęconej postawom i pracom polskich artystów z ostatnich sześćdziesięciu lat. Zobaczymy na niej wkrótce dzieła blisko stu artystów.

Rzeźba
Salvador Dalí : Rzeźby mistrza surrealizmu
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Rzeźba
Ai Weiwei w Parku Rzeźby na Bródnie
Rzeźba
Ponad dwadzieścia XVIII-wiecznych rzeźb. To wszystko do zobaczenia na Wawelu
Rzeźba
Lwowska rzeźba rokokowa: arcydzieła z muzeów Ukrainy na Wawelu
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Sztuka
Omenaa Mensah i polskie artystki tworzą nowy rozdział Biennale na Malcie
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku