Andrzej Gomułowicz: Niezależny sąd, niezawiśli sędziowie

Polecając przygotowanie tzw. wyborów kopertowych, premier rażąco naruszył prawo. Oskarżenia pod adresem sędziów, którzy orzekali w tej sprawie, są bezpodstawne i formułowane z pełną świadomością fałszu.

Publikacja: 31.07.2024 04:30

Andrzej Gomułowicz: Niezależny sąd, niezawiśli sędziowie

Foto: Adobe Stock

W najnowszej historii sądownictwa administracyjnego dwa wyroki, stanowią kamienie milowe w modelowym wręcz respektowaniu konstytucyjnego standardu. Zgodnie z nim sądy są władzą odrębną i niezależną od innych władz (art. 173 w zw. z art. 10 Konstytucji RP), a sędziowie w sprawowaniu swojego urzędu są niezawiśli i podlegają tylko konstytucji oraz ustawom (art. 178 ust. 1).

Pierwszym z nich jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 15 września 2020 r., w którego sentencji sędziowie uznali, że decyzja premiera z 16 kwietnia 2020 r. w przedmiocie polecenia Poczcie Polskiej SA realizacji zadań w zakresie przeciwdziałania COVID-19 zmierzających do przygotowania i przeprowadzenia wyborów prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w roku 2020 w trybie korespondencyjnym – jest nieważna, albowiem została wydana bez podstawy prawnej i z rażącym naruszeniem prawa.

Pozostało 92% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Rzecz o prawie
Łukasz Guza: Premier traci czujność
Rzecz o prawie
Jarosław Gwizdak: Prawo człowieka. Do odłączenia się
Rzecz o prawie
Marek Domagalski: Kiedy MEN zawyje przez zmiany lekcji religii
Rzecz o prawie
Joanna Parafianowicz: Prawo, a nie tylko dobro dzieci
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Rzecz o prawie
Jacek Dubois: Osiem gwiazdek
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki