Karolina Kulikowska-Siewruk: Prawo do obrony czy dobro ofiary

Czynności procesowe z udziałem małoletnich, w szczególności pokrzywdzonych przestępstwem, powinny być ograniczane do niezbędnego minimum.

Publikacja: 20.03.2024 02:00

Karolina Kulikowska-Siewruk: Prawo do obrony czy dobro ofiary

Foto: Adobe Stock

Przed pytaniem zawartym w tytule stanął Sąd Najwyższy, wydając 17 stycznia 2024 r. uchwałę w składzie siedmiu sędziów (sygn. akt I KZP 6/23). Chodziło o sytuację, gdy przy pierwszym przesłuchaniu małoletniego pokrzywdzonego oskarżony był pozbawiony obrońcy. SN wskazał, że złożenie przez oskarżonego wniosku o ponowne przesłuchanie w trybie art. 185a § 1 kodeksu postępowania karnego (w brzmieniu obowiązującym do 14 sierpnia 2023 r.), zobowiązywało do powtórzenia tej czynności procesowej. Nie powtórzy się jej jednak, gdy stan psychiczny małoletniego świadka wykluczy ponowne przeprowadzenie tego dowodu albo zajdą wyjątkowe, szczególnie uzasadnione okoliczności, z których by wynikało, że powtórne przeprowadzenie czynności prowadziłoby do istotnych lub trwałych zaburzeń stanu psychicznego małoletniego.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r. Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Rzecz o prawie
Łukasz Guza: Ostrożnie z tym mobbingiem
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Rzecz o prawie
Jarosław Gwizdak: Sądowe podróże kształcą
Rzecz o prawie
Jacek Dubois: Szukając lidera
Rzecz o prawie
Joanna Parafianowicz: Nie mylić kancelarii z cyrkiem
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Rzecz o prawie
Paweł Rygiel, Andrzej Kadzik: Dialog receptą na kryzys
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku