Karolina Kulikowska-Siewruk: Prawo do obrony czy dobro ofiary

Czynności procesowe z udziałem małoletnich, w szczególności pokrzywdzonych przestępstwem, powinny być ograniczane do niezbędnego minimum.

Publikacja: 20.03.2024 02:00

Karolina Kulikowska-Siewruk: Prawo do obrony czy dobro ofiary

Foto: Adobe Stock

Przed pytaniem zawartym w tytule stanął Sąd Najwyższy, wydając 17 stycznia 2024 r. uchwałę w składzie siedmiu sędziów (sygn. akt I KZP 6/23). Chodziło o sytuację, gdy przy pierwszym przesłuchaniu małoletniego pokrzywdzonego oskarżony był pozbawiony obrońcy. SN wskazał, że złożenie przez oskarżonego wniosku o ponowne przesłuchanie w trybie art. 185a § 1 kodeksu postępowania karnego (w brzmieniu obowiązującym do 14 sierpnia 2023 r.), zobowiązywało do powtórzenia tej czynności procesowej. Nie powtórzy się jej jednak, gdy stan psychiczny małoletniego świadka wykluczy ponowne przeprowadzenie tego dowodu albo zajdą wyjątkowe, szczególnie uzasadnione okoliczności, z których by wynikało, że powtórne przeprowadzenie czynności prowadziłoby do istotnych lub trwałych zaburzeń stanu psychicznego małoletniego.

Czytaj dalej RP.PL

Tylko 9 zł aż za 3 miesiące!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Rzecz o prawie
Łukasz Guza: Prokurator, czyli kto?
Rzecz o prawie
Mikołaj Małecki: 30 lat więzienia nierówne miesiącowi
Rzecz o prawie
Jacek Dubois: Czy ktoś nas słyszy?
Rzecz o prawie
Stanisław Biernat: Porada prawna dla ministra Jacka Siewiery
Materiał Promocyjny
Ładowanie samochodów w domu pod każdym względem jest korzystne
Rzecz o prawie
Jackowski, Araszkiewicz: Z AI zostaniesz chemikiem i prawnikiem