Aktualizacja: 22.11.2024 03:13 Publikacja: 10.10.2023 02:00
Foto: Adobe Stock
Adwokatura przegłosowała niedawno odejście od weryfikacji szkolenia przez systemy punktowe. W samorządzie radców też chcą od niej odejść, bo jest przestarzała i tak naprawdę nie weryfikuje autentycznego zdobycia wiedzy, tylko uczestniczenie w konkretnym szkoleniu – nieważne, ile się z niego realnie wyniesie.
Nie znam tego projektu, mam tylko informacje prasowe, czyli przekaz niejako z drugiej ręki. To jest dobre prawo każdego samorządu, żeby takie rozwiązania wprowadzać. Może mają jakąś sensowną propozycję zastąpienia systemu punktowego. Znam też wypowiedzi członków naszego samorządu na łamach „Rzeczpospolitej” postulujące zniesienie tej formy weryfikacji wypełniania obowiązku. W tym dziekana Rady OIRP w Krakowie i pana mecenasa Sławomira Parucha, którzy negują taki system. Chcę, żeby pan mnie dobrze zrozumiał i myślę, że większość z nas w KRRP jest podobnego zdania. Nie mamy jakiegoś nabożnego stosunku do systemu punktowego i nie chcemy go traktować jako niezastąpionego, najlepiej weryfikującego obowiązek szkoleniowy itd. On obowiązuje w naszym samorządzie co najmniej od 2008 r., kiedy to, jeżeli dobrze pamiętam, jako członek CCBA (Europejskiego Stowarzyszenia Adwokatur) w memorandum zobowiązaliśmy się do wdrożenia efektywnego systemu sprawdzania, czy obowiązek doskonalenia zawodowego jest wypełniany. A więc istnieje on od piętnastu lat. I uczciwie powiem, że do tej pory ze strony środowiska – czy to konkretnych radców prawnych, czy to poszczególnych izb okręgowych lub członków Krajowej Rady Radców Prawnych – nie było propozycji lub wniosków o zmianę tego systemu lub jego likwidację.
Dla radców publiczne krytykowanie władz samorządu to wciąż „kalanie gniazda”.
Celem przywracania praworządności w wymiarze sprawiedliwości nie jest spełnienie oczekiwań środowiska prawniczego, że przeszłość zostanie „rozliczona”, ale stworzenie instytucjonalnych gwarancji obywatelskiego prawa do sądu.
Demokracja nie jest wtedy, gdy coś nazywamy demokracją, tylko wtedy, kiedy ona naprawdę funkcjonuje.
Państwo komornikom nie pomaga, za to chętnie komplikuje wiele kwestii.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Poselska propozycja nowelizacji kodeksu karnego nie ma nic wspólnego z racjonalną legislacją i prowadzi do absurdalnych konsekwencji związanych z wymiarem kary.
Wyższe stawki za bardziej skomplikowane urzędówki mają szansę wejść w życie w przyszłym roku. Ministerstwo Sprawiedliwości myśli jednak o wdrożeniu już teraz jasnych zasad i metodyki ustalania stawek przez sędziów.
Podwyżki opłat adwokackich nie podniosą kosztów usług prawnych. W rzeczywistości regulacja stawek będzie korzystna zarówno dla prawników, jak i dla osób dochodzących sprawiedliwości w sądzie - przekonuje Ministerstwo Sprawiedliwości.
Politycy na poziomie Unii Europejskiej i krajowym muszą działać, promując proste i niedrogie opcje inwestycyjne.
Po długich bojach rząd podjął decyzję na temat obniżenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców.
W środę silny dolar znów dał o sobie znać, a to był kulą u nogi dla złotego.
Środowy poranek przyniósł niewielkie zmiany notowań złotego. Emocje geopolityczne na razie zostały opanowane.
Dla radców publiczne krytykowanie władz samorządu to wciąż „kalanie gniazda”.
Celem przywracania praworządności w wymiarze sprawiedliwości nie jest spełnienie oczekiwań środowiska prawniczego, że przeszłość zostanie „rozliczona”, ale stworzenie instytucjonalnych gwarancji obywatelskiego prawa do sądu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas