Aktualizacja: 25.11.2024 01:07 Publikacja: 11.10.2022 11:24
Foto: Adobe Stock
Aż 45 proc. prawników rozważało rezygnację z pracy w ostatnim półroczu. Najbardziej cenią równowagę między życiem zawodowym i prywatnym – wynika z raportu o przyszłości branży, który opracowała firma Nordsteds Juridik i Karnov Group na podstawie opinii ponad 3100 prawników z sektora publicznego, kancelarii adwokackich i spółek prawniczych Szwecji, Danii i Norwegii.
Autorzy raportu zauważają, że pandemia Covid-19 miała korzystny wpływ na równowagę między życiem zawodowym a prywatnym (w sektorze prawniczym pracowano zdalnie na niespotykaną dotąd skalę), nawet jeżeli przełożyła się negatywnie na zdrowie psychiczne. Wiele firm walczy z przyciąganiem do siebie i zatrzymywaniem pracowników, a dużo jest zmuszonych do dostosowania się do nowych wyzwań. Zdaniem grupy mężczyzn w wieku od 40 do 49 lat z Danii, brak równowagi między życiem zawodowym i prywatnym zniechęca do pracy w firmie, trudniej też utrzymać w niej talenty, co jednocześnie osłabia równouprawnienie. To jest nie do przyjęcia w dalszej perspektywie –zaopiniowali.
Dla radców publiczne krytykowanie władz samorządu to wciąż „kalanie gniazda”.
Celem przywracania praworządności w wymiarze sprawiedliwości nie jest spełnienie oczekiwań środowiska prawniczego, że przeszłość zostanie „rozliczona”, ale stworzenie instytucjonalnych gwarancji obywatelskiego prawa do sądu.
Demokracja nie jest wtedy, gdy coś nazywamy demokracją, tylko wtedy, kiedy ona naprawdę funkcjonuje.
Państwo komornikom nie pomaga, za to chętnie komplikuje wiele kwestii.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Poselska propozycja nowelizacji kodeksu karnego nie ma nic wspólnego z racjonalną legislacją i prowadzi do absurdalnych konsekwencji związanych z wymiarem kary.
Sejm przyjął ustawę wdrażającą dyrektywę w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD).
Najpotężniejsze rodziny na świecie kontrolują nie tylko imperia biznesowe, ale też całe państwa. Który z klanów jest najbogatszy?
Brak zapłaty od wykonawcy może oznaczać koniec małej firmy. Istnieją narzędzia prawne, które chronią podwykonawców, ale trzeba wiedzieć, jak z nich korzystać.
Donald Tusk leci w środę na szczyt przywódców państw skandynawskich i bałtyckich w Szwecji. Inaczej niż Węgry i Słowacja, to pewni sojusznicy, gdy zagrożenie ze strony Rosji narasta.
Kupujący mieszkania mają przewagę. Transakcje z obniżkami cen o kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy złotych nikogo nie dziwią. Co dalej z mieszkaniówką?
Wyższe stawki za bardziej skomplikowane urzędówki mają szansę wejść w życie w przyszłym roku. Ministerstwo Sprawiedliwości myśli jednak o wdrożeniu już teraz jasnych zasad i metodyki ustalania stawek przez sędziów.
Podwyżki opłat adwokackich nie podniosą kosztów usług prawnych. W rzeczywistości regulacja stawek będzie korzystna zarówno dla prawników, jak i dla osób dochodzących sprawiedliwości w sądzie - przekonuje Ministerstwo Sprawiedliwości.
Politycy na poziomie Unii Europejskiej i krajowym muszą działać, promując proste i niedrogie opcje inwestycyjne.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas