Ministerstwo Sprawiedliwości nie tylko opowiada się za darmowymi mieszkaniami dla wybranych. Paradoksalnie Ministerstwo Sprawiedliwości wbrew własnej politycznej narracji uderza w proceduralną autonomię Rzeczypospolitej.
Sformułowane niedawno nowe pytania prejudycjalne polskiego sądu powszechnego do TSUE dotyczące tzw. spraw frankowych zmierzają do podważenia dotychczasowego dorobku orzecznictwa polskich sądów (w tym Sądu Najwyższego) oraz nauki prawa zobowiązań, w imię rozstrzygnięcia skutkującego de facto „darmowym mieszkaniem”. Mimo ostrzeżeń ze strony Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego oraz Komitetu Stabilności Finansowej, rozwiązanie to według doniesień medialnych wspierane jest przez Ministerstwo Sprawiedliwości.
Czytaj więcej
Trybunał Sprawiedliwości UE potwierdził kilka kwestii w sprawach frankowych: zakaz poprawiania umowy i korzystne zasady przedawnienia dla roszczeń.
Stawia pod znakiem zapytania dotychczasową narrację jego kierownictwa o sprzeciwie wobec aktywizmu orzeczniczego TSUE. Wszak przyjęcie punktu widzenia proponowanego w uzasadnieniu pytań prejudycjalnych w sprawach C-139/22 oraz C-140/22 będzie godziło poprzez rozszerzającą oraz wątpliwą wykładnię prawa Unii Europejskiej w autonomię proceduralną Rzeczypospolitej.
Choć zjawiskiem powszechnym stało się formułowanie kolejnych pytań do TSUE w tzw. sprawach frankowych – to nawet na tym tle pytania w sprawach C-139/22 oraz C-140/22, zainicjowanych niedawno przez Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie, wyróżniają się. Jest tak, ponieważ sugerowane przez Sąd Rejonowy rozstrzygnięcie może okazać się wyjątkowo kosztowne, a jego skutki dotknęłyby nie tylko sektora bankowego, lecz pośrednio również innych uczestników rynku, w tym innych kredytobiorców i konsumentów. Dość powiedzieć, że konsekwencje ekonomiczne takiego scenariusza mogłyby przekraczać dalece straty wywołane inflacją oraz wojną na wschodzie. Nie są to słowa na wyrost: Komitet Stabilności Finansowej oficjalnie informował w marcu, że najistotniejszym źródłem zagrożeń dla stabilności systemu finansowego pozostaje – nawet na tle agresji Rosji na Ukrainę i wywołanych tym turbulencji gospodarczych – ryzyko prawne dotyczące mieszkaniowych kredytów walutowych.