Aktualizacja: 14.11.2024 17:58 Publikacja: 20.09.2022 10:07
Foto: Fotorzepa / Jerzy Dudek
Europejski Trybunał Praw Człowieka nie nabrał się na zmianę nazwy organu odpowiedzialnego za postępowania dyscyplinarne sędziów w Polsce. Świadczy o tym fakt, że mimo swojej w zasadzie nieaktywności orzeczniczej w sprawach polskich w sierpniu zdecydował o zmianie treści środków tymczasowych wskazanych wcześniej w sprawach czterech sędziów objętych postępowaniem dyscyplinarnym i zagrożonych zawieszeniem w wykonywaniu funkcji orzeczniczych. Chodziło w szczególności o SSN Włodzimierza Wróbla (skarga nr 6904/22), któremu ETPC zmienił treść środka tymczasowego z 8 lutego 2022 r., i od sierpnia obejmuje on każdy organ właściwy na podstawie prawa krajowego do rozpatrzenia sprawy skarżącego. Podjął to postanowienie w świetle nowych wydarzeń, a mianowicie, że Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego, o której mowa w poprzednim środku tymczasowym (z 8 lutego 2022 r.) została niedawno zastąpiona przez Izbę Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego. Trybunał zmienił też brzmienie środków tymczasowych (z 22 marca 2022 r.) wskazanych w sprawach trzech innych polskich sędziów, SSO Adama Synakiewicza (nr 46453/21), SSO Agnieszki Niklas-Bibik (nr 8687/ 22) oraz SSA Marzanny Piekarskiej-Drążek (nr 8076/22).
W obliczu sporów o upolitycznianie prokuratury niknie dyskusja o merytorycznej jakości pracy śledczych i wymaganiach, jakie powinni spełniać.
Kilka szczegółowych rozwiązań projektu nowelizacji kodeksu karnego budzi wątpliwości. Chodzi m.in. o zasady wymierzania kar.
Rozstrzygnięcie sprawy bez rozważenia argumentów spierających się stron wystawia jak najgorsze świadectwo samemu sądowi.
Strzeżenie bezpieczeństwa państwa i obywateli jest zadaniem obu segmentów władzy wykonawczej.
Samochód elektryczny znakomicie współpracuje z instalacją fotowoltaiczną, a uzupełnianie energii w akumulatorze przy pomocy domowych ładowarek jest nie tylko wygodne i tanie, ale też ekologiczne i przewidywalne.
W dziedzinie nauk ścisłych akceptujemy współdziałanie człowieka i sztucznej inteligencji. A jak można ukształtować podział pracy pomiędzy AI i prawników?
Hiszpanie udowodnili, że niezawodność i stabilny rozwój są kluczem do zaufania, jakim obie marki darzą klienci.
Zatrzymanie prezydenta Wrocławia przez CBA w sprawę afery Collegium Humanum może być początkiem problemów KO, która wsparła go w wyborach samorządowych. Ale też zatrzymanie Jacka Sutryka burzy narrację PiS o więźniach politycznych „reżimu” Donalda Tuska.
Para EUR/USD obroniła poziom 1,05. To z kolei pomogło notowaniom złotego.
Zatrzymany przez CBA prezydent Wrocławia Jacek Sutryk miał dyplom MBA z Collegium Humanum. Okoliczności jego zdobycia od początku budziły wątpliwości.
Przed warszawskim sądem okręgowym rozpoczął się w czwartek proces apelacyjny w głośnej sprawie brutalnego pobicia byłego wiceszefa KNF Wojciecha Kwaśniaka, który nadzorował kontrolę w SKOK Wołomin.
Sąd odwoławczy może skontrolować prawidłowość przydziału sprawy oraz zmianę składu sądu orzekającego w pierwszej instancji - orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Wyrok jest to odpowiedzią na pytania prejudycjalne Sądu Apelacyjnego w Warszawie.
PKB w strefie euro urósł w trzecim kwartale o 0,9 rok do roku i 0,4 proc. kwartał do kwartału – podał w czwartek Eurostat w drugim szacunku. Polska gospodarka była ze swoją dynamiką roczną blisko unijnej czołówki, ale ujęcie kwartalne może niepokoić.
Złoty pozostaje pod wpływem dolara. Czy zmienią to dzisiejsze dane o PKB z Polski?
Siergiej Ławrow w rozmowie z rosyjską dziennikarką Mariną Kim stwierdził, że władze Rosji będą oceniać administrację Donalda Trumpa w oparciu o jej działania. - Nie mamy żadnych oczekiwań, nie będziemy niczego zgadywać - zadeklarował.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas