Barbara Wysoczańska: Więcej kobiet w życiu publicznym

Z Barbarą Wysoczańską, historyczką, pisarką i autorką „Narzeczonej nazisty” oraz „Siły kobiet”, rozmawia Zofia Brzezińska.

Publikacja: 29.03.2022 10:48

Wizja lokalna przeprowadzona podczas procesu Rity Gorgonowej (druga od prawej) oskarżonej o zabójstw

Wizja lokalna przeprowadzona podczas procesu Rity Gorgonowej (druga od prawej) oskarżonej o zabójstwo Elżbiety Zaremby córki lwowskiego architekta Henryka Zaremby

Foto: NAC

Pani najnowsza książka „Siła kobiet” to swoisty pomnik ku czci kobiet, które doświadczały niezliczonych form przemocy i dyskryminacji. Czy to był główny motyw, czy też zależało pani na udzieleniu przestrogi, czym kończy się deptanie praw kobiet?

Inspiracją do napisania tej powieści były strajki kobiet, jakie przetoczyły się przez Polskę w październiku 2020 r. po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Do chwycenia za pióro skłoniła mnie refleksja o kole, jakie zatoczyła historia – oto dziś my, kobiety, znów musimy wychodzić na ulice, bronić swoich praw, tak jak przed laty nasze babki i prababki. Siłą rzeczy jest więc ta powieść swoistym pomnikiem dla naszych przodkiń, ale nie tylko tym. Przykład, jakie one nam pozostawiły, jest wciąż żywy, wciąż możemy się z niego uczyć. Oprócz waloru edukacyjnego, niesie nam też bardzo konkretną nadzieję – skoro tamtym kobietom się udało, to dlaczego ich potomkinie miałyby ponieść na tym polu klęskę?

Pozostało 87% artykułu

BLACK WEEKS

Aż dwa lata dostępu do PRO.RP.PL za 899 zł
Zyskaj dostęp do raportów, analiz i komentarzy niezbędnych w codziennej pracy każdego PROfesjonalisty.
Rzecz o prawie
Ewa Szadkowska: Ta okropna radcowska cisza
Rzecz o prawie
Maciej Gutowski, Piotr Kardas: Neosędziowski węzeł gordyjski
Rzecz o prawie
Jacek Dubois: Wstyd mi
Rzecz o prawie
Robert Damski: Komorniku, radź sobie sam
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Rzecz o prawie
Mikołaj Małecki: Zabójstwo drogowe gorsze od ludobójstwa?