Anna Nowacka-Isaksson: Nauczyciel uznany za winnego

Uczeń, którego nauczycielka nie chciała nazywać neutralnym pod względem płci zaimkiem osobowym, ma dostać odszkodowanie.

Publikacja: 22.02.2022 13:56

Anna Nowacka-Isaksson: Nauczyciel uznany za winnego

Foto: Adobe Stock

Hen to neologizm używany w zastępstwie szwedzkich zaimków osobowych co „han” (on) i „hon” (ona) lub ktoś o nieznanej płci. Odnosi się też do osoby, która nie może albo nie chce utażsamiać się jako mężczyzna albo jako kobieta.

Kiedy chłopiec zaczał naukę w szkole podstawowej w miejscowości Järna, rodzice poinformowali ciało pedagogiczne, że pod adresem dziecka powinno się używać neutralnego zaimka hen. Nauczycielka i wychowawczyni klasy wyjaśniła jednak, że nie akceptuje posługiwania się zaimkiem, ale może używać zamiast tego imienia ucznia. Wówczas rodzic ucznia zwrócił się do kierownictwa szkoły i powołał się na stronę internetową rzecznika ds. dyskryminacji, gdzie było napisane, że jeżeli nauczyciel posługuje się zaimkiem nie aprobowanym przez ucznia, to go dyskryminuje.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r. Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Rzecz o prawie
Łukasz Guza: Dyscyplinarki na manowcach
Rzecz o prawie
Jacek Dubois: Moda w polityce, czyli prawo kontra demagogia
Rzecz o prawie
Joanna Parafianowicz: Jaki jest stereotypowy adwokat
Rzecz o prawie
Marek Domagalski: Opłaty nie powinny blokować rozpatrzenia spraw w sądach
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Rzecz o prawie
Michał Długosz: Unde malum w wymiarze sprawiedliwości