Sławomir Hypś: Wy, Polacy, siedźcie cicho

Kara finansowa to kolejny etap konfliktu Polski z Unią.

Publikacja: 09.11.2021 10:42

Sławomir Hypś: Wy, Polacy, siedźcie cicho

Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek

W dniu 27 października 2021 r. Trybunał Sprawiedliwości UE (postanowieniem wydanym w składzie jednoosobowym) nałożył karę finansową na Polskę w wysokości miliona euro dziennie za niezawieszenie przepisów krajowych odnoszących się do Izby Dyscyplinarnej SN. Polska została zobowiązana do tego przez Trybunał w drodze zastosowania środka tymczasowego z 14 lipca 2021 r. (sprawa C-204/21).

TSUE uznał więc, że Polska nie wykonuje zobowiązań wyinterpretowanych z traktatów integracyjnych. Z kolei dla Polski rozstrzygnięcia dotyczące organizacji wymiaru sprawiedliwości, w tym sądownictwa dyscyplinarnego znajdują się poza kompetencjami przekazanymi Unii przez Polskę, a więc TSUE nie może oceniać wprowadzanych w nim zmian. Dopełniając obrazu, przypomnieć należy, że ze strony przedstawicieli polskiego rządu padają deklaracje o likwidacji Izby Dyscyplinarnej z powodu, jak kurtuazyjnie podkreślano, braków funkcjonalnych utworzonego przez nich systemu (jednak deklaracje te nie przybrały – jak na razie – skonkretyzowanej formy, tj. odpowiedniego projektu ustawy).

Pozostało jeszcze 85% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r. Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Rzecz o prawie
Łukasz Guza: Dyscyplinarki na manowcach
Rzecz o prawie
Jacek Dubois: Moda w polityce, czyli prawo kontra demagogia
Rzecz o prawie
Joanna Parafianowicz: Jaki jest stereotypowy adwokat
Rzecz o prawie
Marek Domagalski: Opłaty nie powinny blokować rozpatrzenia spraw w sądach
Rzecz o prawie
Michał Długosz: Unde malum w wymiarze sprawiedliwości