Aktualizacja: 09.11.2021 02:00 Publikacja: 09.11.2021 10:42
Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek
W dniu 27 października 2021 r. Trybunał Sprawiedliwości UE (postanowieniem wydanym w składzie jednoosobowym) nałożył karę finansową na Polskę w wysokości miliona euro dziennie za niezawieszenie przepisów krajowych odnoszących się do Izby Dyscyplinarnej SN. Polska została zobowiązana do tego przez Trybunał w drodze zastosowania środka tymczasowego z 14 lipca 2021 r. (sprawa C-204/21).
TSUE uznał więc, że Polska nie wykonuje zobowiązań wyinterpretowanych z traktatów integracyjnych. Z kolei dla Polski rozstrzygnięcia dotyczące organizacji wymiaru sprawiedliwości, w tym sądownictwa dyscyplinarnego znajdują się poza kompetencjami przekazanymi Unii przez Polskę, a więc TSUE nie może oceniać wprowadzanych w nim zmian. Dopełniając obrazu, przypomnieć należy, że ze strony przedstawicieli polskiego rządu padają deklaracje o likwidacji Izby Dyscyplinarnej z powodu, jak kurtuazyjnie podkreślano, braków funkcjonalnych utworzonego przez nich systemu (jednak deklaracje te nie przybrały – jak na razie – skonkretyzowanej formy, tj. odpowiedniego projektu ustawy).
Projekty nowelizacji mających wprowadzić tzw. ślepe pozwy zostały fatalnie napisane. To jednak nie powód, by wyrzucić je do kosza. Bo sama idea jest słuszna.
W polityce przestaliśmy być wyborcami i staliśmy się kibicami. Ta polaryzacja przeniosła się do sądów.
Nie można przyjąć regulacji niejednoznacznie oceniającej skutki naruszenia praworządności, a jednocześnie wydłużającej niezasadnie czas odbudowy systemu. Ze szkodą dla wszystkich.
W sprawie toczącej się w Hajnówce sąd nad aktywistami powinien być zamieniony w sąd nad prokuratorami. Bo to oni kompromitują państwo.
Jest sposób na uniknięcie zajęcia wynagrodzenia, nawet gdy chodzi o alimenty.
Na „Bezpieczeństwo, Europo!” odpowiadam od razu: „Bezpieczna żywność to bezpieczna przyszłość!”. Sto dziesięć organizacji pozarządowych i dwudziestu siedmiu naukowców i naukowczyń podpisało apel Green Rev Institute do Komisji Europejskiej. To nie jest kolejny technokratyczny dokument – to wezwanie do działania.
Amerykański historyk Timothy Snyder uważa, że celem Elona Muska jest kolonizacja Europy. W tym celu, posługując się partiami populistycznymi w rodzaju AfD, atakuje instytucje polityczne, aby je osłabić i zniszczyć.
Czy w czasie polskiego przewodnictwa w Unii Europejskiej nadzwyczajny szczyt Europejczyków powinien się odbywać w Paryżu? To jedno z pytań, które się pojawiają po burzy wywołanej przez Amerykanów.
Do IPN nie wpłynął żaden wniosek w sprawie ekshumacji Ukraińców, którzy zginęli w czasie wojny i zaraz po jej zakończeniu na terenie Polski.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał podczas głównej sesji Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa do budowania „sił zbrojnych Europy”.
Węgry zablokowały otwarcie negocjacji Ukrainy z Unią Europejską - informuje RMF FM, powołując się na unijnych dyplomatów. Chodzi o list z warunkami otwarcia rozmów, który polska prezydencja planowała wysłać do Kijowa. Tekst pisma uzyskał poparcie wszystkich krajów UE oprócz Węgier. Tymczasem w tej sprawie potrzebna jest decyzja jednomyślna.
Kolejny mocny dzień w wykonaniu złotego. Dolar jest już poniżej 4 zł, a euro zbliża się do poziomu 4,15 zł.
Rosja przygotowuje 15 dywizji. Około 100-150 tysięcy żołnierzy jest szkolonych w celu zaostrzenia sytuacji na kierunku białoruskim. Nie jestem pewien, czy zaatakują Ukrainę (…) Może zaatakują Ukrainę, może Polskę, a może kraje bałtyckie - stwierdził na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa prezydent Wołodymyr Zełenski.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas