Aktualizacja: 21.11.2024 16:44 Publikacja: 12.09.2024 13:45
Sanatorium, uzdrowisko
Od 1 października w sanatoriach będzie obowiązywał cennik jesienno-zimowy
Foto: Adobe Stock
Pobyt w sanatorium w ramach NFZ jest dla dorosłych częściowo odpłatny. Ponoszą oni część kosztów wyżywienia i zakwaterowania. Wysokość tych opłat zależna jest od sezonu i standardu pokoju.
Rosnące wydatki ZUS na świadczenia z ubezpieczeń społecznych, związane z niezdolnością do pracy, dowodzą ścisłej zależności między kondycją zdrowotną i produktywnością Polaków.
Jeśli porodów jest mniej niż 300, ale szpital ma takie położenie geograficzne, że dojazd pacjentki w inne miejsce w trakcie akcji porodowej jest zbyt odległy, to nikt go nie zlikwiduje – mówi Jerzy Szafranowicz, wiceminister zdrowia.
Opieka koordynowana w POZ, płace w ochronie zdrowia i priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE to tematy, które znajdą się w agendzie kolejnego spotkania Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia - dowiedziała się „Rzeczpospolita”.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Na ogłoszonej przez Ministerstwo Zdrowia lipcowej liście leków refundowanych znalazł się specyfik znacznie upraszczający proces niezbędnej profilaktyki u chorych na hemofilię. Zmiana dotyczy najcięższych przypadków. Powinna przynieść ulgę zarówno małym pacjentom, jak i ich rodzicom.
Ponad połowa polskich seniorów (53% ankietowanych) czuje się młodziej niż wskazywałaby na to metryka. Prawie tyle samo z nich (45%) przyznaje, że jest niemal cały czas online. Jednocześnie seniorzy wyrazili swoje obawy co do przyszłości – w obszarach dotyczących zdrowia, finansów oraz życia społecznego. Wszystkie te informacje zebrała Fundacja SeniorApp w ramach badania „Ocena potrzeb w zakresie wsparcia dla Seniorów w Polsce” 2024. Wyniki zaprezentowano 29 października w Warszawie podczas inauguracji już IV edycji raportu pod tym samym tytułem.
Seniorzy mogą liczyć na szereg ulg i zniżek w wielu instytucjach i firmach. Wszystko dzięki karcie emeryta i karcie seniora. Chociaż nazwy te bywają używane zamiennie, oznaczają dwa różne dokumenty. Wyjaśniamy różnice między nimi.
Zdrowie, finanse, technologie i potrzeby społeczne seniorów w Polsce. To kluczowe obszary zainteresowania Fundacji SeniorApp w ramach prac nad IV edycją raportu „Ocena potrzeb w zakresie wsparcia dla Seniorów w Polsce”. Badanie na ogólnopolskiej próbie seniorów dobiegło końca, a zebrane dane i wnioski posłużą do przygotowania kompleksowego raportu, który zostanie opublikowany w październiku 2024 r.
Za pobyt w domu pomocy społecznej (DPS) trzeba wnieść opłatę. O tym, kto musi to zrobić, decyduje ustawa o pomocy społecznej. Mieszkańcy domu mogą też w pewnych sytuacjach starać się o częściowe lub zupełne zwolnienie z opłat.
Kwotę 6246,13 zł brutto miesięcznie będą otrzymywać osoby, które ukończyły 100 lat.
Emeryci, którzy zdecydują się na odroczenie świadczenia i kontynuowanie pracy zawodowej, mogą skorzystać ze specjalnej ulgi. Ma ona zachęcić seniorów do wydłużenia aktywności zawodowej, zapewniając im przy tym znaczne korzyści.
Bon senioralny ma być pakietem usług skierowanych do osób po 75. roku życia ułatwiających im codzienne funkcjonowanie. Z informacji „Faktu” wynika, że maksymalna wartość bonu może być wyższa niż wynikało z pierwszych informacji, zaś projekt ustawy wprowadzającej bon może zostać upubliczniony 15 października br., w rocznicę ostatnich wyborów parlamentarnych. Co jeszcze w tej chwili wiemy o bonie senioralnym?
Do końca roku sanatoria mają czas na dostosowanie się do nowych wymagań. Od 1 stycznia 2025 roku co najmniej 2 proc. pokoi będzie musiało być dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami, w tym poruszających się na wózkach.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas