Aktualizacja: 31.03.2020 12:44 Publikacja: 31.03.2020 12:07
Foto: Adobe Stock
Najwięcej obaw widać wśród pracowników branży HoReCa – czyli hotelarsko-restauracyjnej, która została dotknięta skutkami koronawirusa już na przełomie lutego i marca. Teraz już prawie połowa z nich (47 proc.) deklaruje chęć zmiany branży, zaś jeszcze więcej, bo prawie sześciu na dziesięciu, aktywnie szuka nowej pracy— wynika z badania agencji zatrudnienia Gi Group i Grafton Recruitment, które przeprowadzono w dniach 21-24 marca.
W branży HoReCa było też najwięcej osób (co piąta badana) gotowych do pracy za niższe wynagrodzenie. Wśród ogółu takiej gotowości jest zdecydowanie mniej - co prawda 14 proc. pogodziłoby się w obecnej sytuacji z obniżką płacy, by utrzymać zatrudnienie, ale częściej pracownicy oczekują teraz wyższych zarobków (26 proc.). Być może część z nich jest też w grupie 34 proc. badanych, którzy szukają teraz nowej pracy. Oferują ją m.in zakłady spożywcze, centra logistyki i sieci handlowe - np. sieć Tesco podała we wtorek, że w ostatnich dniach 650 osób znalazło tam tymczasową pracę przy codziennej obsłudze sklepów, dostaw i zamówień internetowych. Sieć, która do niedawna masowo cięła zatrudnienie, teraz nie wyklucza kolejnych rekrutacji, gdyż w czasie pandemii lawinowo rośnie tam liczba zakupów online.
Średnia liczba kandydatów na jedną ofertę pracy jest w niektórych branżach kilkukrotnie większa niż przed rokiem. Jednak zalew CV nie ułatwił pracy rekruterom.
Ogromne braki na rosyjskim rynku pracy, spowodowane wojną Putina, sięgnęły graniczącego z Polską obwodu królewieckiego. Tamtejsi pracodawcy zaczęli sprowadzać pracowników z Indii.
Październik był drugim miesiącem z rzędu, gdy wybór ofert na portalach rekrutacyjnych był większy niż rok wcześniej. Część pracodawców może się już szykować na poprawę wspartą środkami z KPO.
Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2025 r. już podbija plany podwyżkowe firm, ograniczając jednak ich gotowość do zwiększania zatrudnienia.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Tegoroczny szczyt zapotrzebowania na pracę sezonową może być trudniej zaspokoić pracownikami z Ukrainy. Nie tylko z powodu ukraińskiej ustawy mobilizacyjnej.
Teorie spiskowe o szczepieniach wciąż mają się w Polsce dobrze. Problem w tym, że unikający szczepień naraża nie tylko siebie. Czy szef może kazać się zaszczepić?
Obowiązkiem pracodawców jest ochrona życia i zdrowia pracowników. Czy w zakresie tego obowiązku firma może wymagać szczepienia, pytać o nie albo zwolnić za jego brak?
W środę silny dolar znów dał o sobie znać, a to był kulą u nogi dla złotego.
– Polscy inwestorzy nie mają świadomości, że w detalicznych obligacjach skarbowych indeksowanych inflacją mają fantastyczny instrument – mówi Emil Łobodziński, doradca inwestycyjny BM PKO BP.
Boom na sztuczną inteligencję sprawił, że potężny strumień pieniędzy inwestorów został skierowany właśnie na projekty AI. Eksperci mówią już o bańce spekulacyjnej, a Europejski Bank Centralny ostrzega przed załamaniem rynku.
Po pierwszych ukraińskich atakach amerykańskimi rakietami ATACMS rosyjscy inwestorzy rzucili się wyprzedawać akcje. W kilka godzin rosyjskie firmy na giełdzie w Moskwie straciły na wartości ponad 2 mld dol. Rubel jest najtańszy od 13 miesięcy.
Wydaje się, że we wtorek argumenty fundamentalne zostały przysłonięte ryzykiem zaognienia konfliktu za naszą wschodnią granicą.
Może się okazać, że to superbakteria z rozwiniętą antybiotykopornością będzie potencjalnym czynnikiem X, który spowoduje, że wybuchnie następna pandemia – mówi Artur Białoszewski, epidemiolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas