Aktualizacja: 25.01.2025 01:58 Publikacja: 04.05.2024 13:26
Foto: Adobe Stock
W największych firmach pracuje najwięcej osób – prawie 4,9 mln. Tak wynika z najnowszych danych GUS na temat pracujących w gospodarce narodowej w listopadzie zeszłego roku.
GUS informacje o tym, ile osób pracuje w całej gospodarce podaje z pięciomiesięcznym opóźnieniem, najnowsze dane informują więc o sytuacji na rynku pracy z listopada. Wynika z nich, że pracowało (łącznie z rolnikami i samozatrudnionymi) ponad 15,16 mln osób. W tym 1,16 mln w indywidualnych gospodarstwach rolnych. GUS co prawda nie podaje liczby samozatrudnionych, ale robi to ZUS – pod koniec roku było to niespełna 1,72 mln osób. Pozostali na rynku pracy to pracujący w firmach i w instytucjach, w których są przynajmniej dwie osoby.
W tym roku zabiegając o potrzebnych pracowników firmy będą mniej ich „dopieszczać”. Rzadziej niż przed rokiem chcą kusić podwyżką wynagrodzenia, czy większą elastycznością pracy- choć są to dwa wysoko cenione przez Polaków atrybuty pracodawcy.
Suzuki Vitara jest dostępna w odmianach Mild Hybrid i DualJet Hybrid z technologią Strong Hybrid. Tłumaczymy, jakie są różnice między tymi wersjami i którą z nich dla siebie wybrać.
Wobec szybkiego rozwoju AI mniej osób wierzy, że ich obecne umiejętności wystarczą do awansu w karierze zawodowej.
Prawie jedna trzecia z zestawu kompetencji kluczowych dziś na polskim rynku pracy ulegnie w najbliższych pięciu latach zmianie. To i tak mniej poniżej średniej w Europie czy na świecie.
Aż o jedną siódmą wzrosła w zeszłym roku liczba aplikacji na oferty publikowane w serwisie rekrutacyjnym Pracuj.pl.
Klienci Warty mają możliwość leczenia nowotworów przy użyciu najnowocześniejszych metod na świecie. Ubezpieczenie Leczenie za granicą Plus może pokryć związane z tym koszty nawet do 2 mln euro.
Chociaż w ostatnim miesiącu 2024 roku opublikowano w internecie mniej ofert pracy niż w listopadzie, to pozytywnym sygnałem jest ich wzrost w ujęciu rocznym.
Poprzez innowacje, elastyczność i zrozumienie potrzeb lokalnych rynków możemy nie tylko sprostać oczekiwaniom konsumentów, ale także inspirować innych do podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i efektywności biznesowej
Co w pracy liczy się najbardziej – dobra pensja, możliwość rozwoju zawodowego, poczucie przynależności a może dobra atmosfera w biurze? Najnowszy raport firmy Randstad podsumowuje motywacje i potrzeby pracowników z całego świata, a przy okazji dostarcza też ciekawych wniosków na temat pokolenia Z.
Publikowanie w ofertach zatrudnienia wysokości proponowanej pensji może wpłynąć na zmniejszenie luki płacowej oraz usprawnienie procesów rekrutacyjnych. Z drugiej strony będzie stanowić zagrożenie dla tajemnicy przedsiębiorstw.
Od 1 stycznia 2025 roku obniżono w niewielkim stopniu wysokość minimalnej składki zdrowotnej. ZUS podał jej wysokość. Jak obliczyć ją w zależności od formy prowadzonej działalności? Które firmy zyskają w tym roku na zmianach?
Około 10,4 mln deklaracji podatkowych za 2024 rok do końca lutego trafi do wszystkich, którzy w ubiegłym roku pobierali świadczenia z ZUS. Chodzi o deklaracje PIT-40A, PIT-11A i PIT-11.
Ujawniono niepokojące wnioski z raportu zamówionego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który dotychczas nie został opublikowany. Wynika z niego m.in., że system emerytalny w Polsce to tykająca bomba dla samozatrudnionych.
Pakiet Uproszczeniowy Omnibus to rozwiązanie wyczekiwane. Ale czy ułatwi życie firmom, raportującym kwestie zrównoważonego rozwoju? Czy przeciwnie: wprowadzi zamęt prawny i zagrozi ambitnym unijnym celom klimatycznym oraz społecznym?
Mało prawdopodobne jest, aby termin wprowadzenia systemu kaucyjnego został po raz kolejny przesunięty. Firmy muszą więc solidnie przygotować się do nowych obowiązków.
W Polsce istnieje duży potencjał do wykorzystania technologii wodorowych. Zmiany w prawie energetycznym, które weszły w życie 20 stycznia, mogą ten potencjał uruchomić.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas