Europejskie deklaracje osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. oznaczają znaczne zmiany w wielu obszarach gospodarki, a także odejście od wielu naszych przyzwyczajeń. Komisja Europejska (KE) przedstawiła plan zmian w postaci Europejskiego Zielonego Ładu (EZŁ). Jego najważniejsze założenia dotyczą ochrony klimatu oraz dążenia do gospodarki o obiegu zamkniętym dla zrównoważonego wykorzystywania zasobów planety. Komisja wskazała także, że bardzo ważne będzie takie przeprowadzenie transformacji, by była ona sprawiedliwa i sprzyjała włączeniu społecznemu.
Zmiany obejmą także rolnictwo. W grudniu KE opublikowała zestaw zaleceń, które mają pomóc państwom UE przy opracowaniu krajowych planów strategicznych w ramach wspólnej polityki rolnej (WPR). Unia przewidziała przy tym na transformację ogromny budżet. Jak najlepiej go wykorzystać na rzecz polskich rolników?
Wsparcie zmian
– Długoterminowy budżet UE wraz ze środkami tzw. Next Generation UE to łączna kwota 1,8 bln euro. Są to ogromne środki finansowe, w tym oczywiście pochodzące również z polskiego budżetu. Często niestety zapominamy o tym, że na unijne fundusze składają się środki pochodzące od państw członkowskich – mówi „Rzeczpospolitej" Grzegorz Puda, minister rolnictwa i rozwoju wsi. – W ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększenia Odporności państwa członkowskie, w tym także Polska, muszą opracować Krajowe Plany Odbudowy. Nasz projekt, który został przedłożony do społecznych konsultacji, przedstawia inwestycje i reformy służące wykorzystaniu części grantowej w wysokości 23,9 mld euro.
– Warto podkreślić, że to niejedyne środki przeznaczone na wsparcie polskiej wsi. Już w trakcie negocjowania nowej WPR mówiliśmy wielokrotnie, że na obszary wiejskie muszą również trafiać środki pochodzące z innych funduszy, w tym z funduszu spójności. Nasze negocjacje były skutecznie prowadzone i dzięki temu jeszcze w okresie przejściowym w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na polską wieś trafi dodatkowe 2,29 mld euro. A wliczając w to współfinansowanie krajowe – 3,59 mld euro. Równolegle dostępne będą w ramach PROW środki z EIO w wysokości 900 mln euro oraz z funduszu spójności, a także w wybranych województwach również z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji – wylicza minister. – Takie spójne działanie pokazuje, jak można efektywnie wykorzystywać wszystkie dostępne fundusze, aby w jak najkrótszym czasie niwelować różnice rozwojowe pomiędzy obszarami wiejskimi a miastami. Dopiero kompleksowe wykorzystanie wszystkich dostępnych środków może przynieść pożądane efekty. Odbudowa i poprawa jakości życia na obszarach wiejskich – infrastruktura techniczna, połączenia komunikacyjne itp. zadania – mogą i powinny być realizowane z innych funduszy niż fundusze rolne. I takie działania podejmujemy – podkreśla Grzegorz Puda.
Zachować opłacalność
Konkretne wskazówki dla rządu, dotyczące przygotowania Planów Strategicznych Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 ma Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.