Dopłaty dla rolników na zakręcie. Kto najbardziej straci?

W unijnym systemie dopłat szykuje się potężna zmiana. Nowe zasady Wspólnej Polityki Rolnej mają w prosty sposób kierować miliardy euro do rolników. Dopłaty nie przysługiwałyby wówczas osobom, które wyłącznie dzierżawią posiadane przez siebie pola.

Aktualizacja: 29.04.2021 08:50 Publikacja: 29.04.2021 08:27

Dopłaty dla rolników na zakręcie. Kto najbardziej straci?

Foto: Fotorzepa/ Urszula Lesman

Dane GUS wskazują, że nad Wisłą jest 1,4 mln rolników, ale tylko 20 proc. z tych osób żyje typowo z rolnictwa. Przepisy wymagają jasnego zdefiniowania rolnika „aktywnego”. PiS jest przeciwny takim działaniom. Okazuje się, że dopłaty odpadłyby także Kościołowi, który posiada dziesiątki tysięcy gruntów rolnych.

Jarosław Kalinowski były wicepremier a dziś europoseł PSL wskazuje, że Parlament Europejski przyjął w październiku rozporządzenie m.in. dotyczące planów strategicznych. Zgodnie z treścią tego dokumentu, każdy kraj członkowski będzie przygotowywał własny plan strategiczny realizacji celów Wspólnej Polityki Rolnej. Art. 4d rozporządzenia o planach strategicznych zobowiązuje wszystkie kraje członkowskie do opracowania i wdrożenia definicji rolnika aktywnego zawodowo i to właśnie tacy rolnicy będą uzyskiwali dopłaty bezpośrednie i inne wsparcie w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Mają to być osoby, które przynajmniej w części utrzymują się z tej działalności rolniczej, a nie właściciele gruntów rolnych - pisze Business Insider Polska. Jarosław Kalinowski podkreśla, że jest to przede wszystkim polski problem, bo na zachodzie system działa inaczej.

Realia są takie, że dziś ten, który orze i sieje, robi to w połowie na swoich gruntach, a druga połowa to najczęściej nieformalne umowy dzierżawy. Dziś nie może on otrzymać dopłaty do paliwa rolniczego na te grunty ani wsparcia postępu biologicznego. Nie może tez na dzierżawionych ziemiach realizować programów rolno-środowiskowych, za co też są dodatkowe środki z UE. Takiej pomocy nie dostaje także właściciel gruntu. Jeżeli rolnik użytkuje grunty bez umowy dzierżawy, to nie może ubezpieczyć upraw na wypadek suszy i powodzi. W razie wypłaty odszkodowania przez rząd bardzo często zdarza się, że odszkodowanie dostaje nie ten, który siał, ale właściciel gruntów - dodaje Kalinowski. Zmiana przepisów nabiera też znaczenia w perspektywie nowej polityki, którą UE wprowadzi od 2023 roku - informuje Business Insider Polska.

W raporcie przygotowanym przez Fundację na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa czytamy, że w polskim rolnictwie pracuje ok. 1,4 mln osób. Zdaniem fundacji tyle samo jest w Polsce gospodarstw o powierzchni 1 ha. To zaś oznacza, że na jedno gospodarstwo przypada 1 pracujący. Z tej grupy faktycznie żywność produkuje ok. 400 tys. gospodarstw.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji rolnictwa, która zajmuje się przyjmowaniem wniosków o dopłaty, przekazuje rocznie na konta 1,3 mln rolników ok. 14,6 mld zł. Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa wskazuje, że pod względem produktywności, struktura agrarna w Polsce jest niekorzystna. Okazuje się, że średnio tylko 10 proc. gospodarstw jest w stanie wypracować dochód, który porównywalny jest ze średnim wynagrodzeniem netto na osobę w sektorze pozarolniczym.

Przy okazji dyskusji na temat systemu dopłat wyłącznie dla aktywnych rolników pojawił się wątek polskiego Kościoła. Okazuje się, posiada on spore areały. Jaki jest ich aktualny stan - nie wiadomo - bo Kościół nie komunikuje dokładnej liczby.

Agropolska.pl pisze, że w 2019 roku kościół otrzymał ponad 200 hektarów gruntu z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Rolnictwo
Kontrole na polskich granicach. Rząd reaguje na poważne zagrożenie
Materiał Promocyjny
Rośnie znaczenie magazynów energii dla systemu energetycznego i bezpieczeństwa kraju
Rolnictwo
Argentyńczycy boją się spadku cen soi. Zmniejszyli jej sprzedaż
Rolnictwo
Amerykanie kupują jaja w Brazylii. To jednak nie rozwiązuje ich kłopotów
Rolnictwo
Polska zakazała importu mięsa i mleka ze Słowacji
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Rolnictwo
Kondycja polskiego rolnictwa, czyli czasem słońce, czasem deszcz
Materiał Promocyjny
Jak znaleźć nieruchomość w Warszawie i czy warto inwestować?