Aktualizacja: 23.02.2025 10:56 Publikacja: 14.10.2022 11:03
Agnieszka Poręba
Foto: materiały prasowe
Jeszcze nie opadł kurz po raportowaniu struktury własnościowej spółek nieruchomościowych, a już głośnym echem wśród podatników odbija się brzmienie wytycznych, jakie otrzymały z MF urzędy skarbowe. W ostatnich dniach spółki nieruchomościowe otrzymują zawiadomienia o nieprawidłowościach w informacjach CIT-n1 / PIT-n1.
W rozsyłanych pismach można przeczytać, że organy podatkowe ustaliły, iż w informacji CIT-n1/PIT-n1 wskazano dane spółek nieruchomościowych, które nie posiadają polskiego identyfikatora podatkowego zgodnie z zasadami ewidencji podatników wynikających z art. 3 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji podatników i płatników. Ponadto, organy podatkowe instruują, aby złożyć korektę informacji wraz ze wskazaniem numerów identyfikacji podatkowych spółek nieruchomościowych. Natomiast w sytuacji niedopełnienia obowiązku rejestracji oraz nie wskazania NIP w formularzu CIT-n1/PIT-n1, informacja nie zostanie przyjęta.
Gminy, w których brak kanalizacji, nie mogą, nawet czasowo, nakazywać właścicielom jedynie szamb bezodpływowych.
Korzystanie z nieruchomości w pobliżu lotnisk może się wiązać z trudnościami wynikającymi z różnych regulacji – pisze radca w kancelarii Chałas i Wspólnicy.
Po zmianach prawa budowlanego i reformie planowania przed branżą kolejne wyzwania wynikające tym razem z ESG – pisze partnerka w SMM Legal.
Zażaleniem na odmowę zaświadczenia o milczącym załatwieniu sprawy zgłoszenia zamiaru robót zajmuje się wojewoda.
Deweloper, który sprzedaje mieszkanie obligatoryjnie z komórką lokatorską na jednej księdze wieczystej, ma prawo całą transakcję objąć 8-procentowym VAT.
Do końca lutego ZUS i KRUS powinny przesłać emerytom roczne obliczenie podatku na formularzu PIT-40A lub informację o uzyskanych dochodach na formularzu PIT-11A. Na podstawie tych dokumentów część emerytów powinna złożyć zeznanie podatkowe. Kogo dotyczy ten obowiązek, a kto jest z niego zwolniony?
Przedsiębiorca prowadzący działalność w domu może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów część wydatków na zakup i szkolenie psa, który pilnuje firmowego majątku. Fiskus to potwierdza.
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustaw o akcyzie i VAT. Wprowadza ona m.in. ulgę dla samochodów przeznaczonych do testów.
Remont 45-metrowego mieszkania pochłonie nawet 65 tys. zł – wynika z analiz Rankomat.pl. Będzie jeszcze drożej?
Kancelaria Sejmu podwyższyła comiesięczny ryczałt dla parlamentarzystów na najem mieszkania w stolicy – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Decyzja może budzić kontrowersje, bo od wielu miesięcy stawki na rynku najmu w Warszawie wcale nie rosną.
Przedsiębiorcy wynajmujący nieruchomości należące do ich majątku osobistego mają wątpliwości do jakiego źródła przychodów należy zakwalifikować uzyskiwane z tego tytułu przychody: do działalności gospodarczej, czy tzw. najmu prywatnego?
Sprzedaż mieszkania lub domu trzeba wykazać w zeznaniu PIT-39, trzeba też zapłacić podatek od dochodu. Chyba że mieliśmy nieruchomość dłużej niż pięć lat. Podatku można uniknąć także wtedy, gdy pieniądze ze sprzedaży wydamy na cele mieszkaniowe.
Fiskus nie zgadza się na rozliczenie wydatków na zdobycie uprawnień zawodowych, jeśli zostały poniesione jeszcze przed założeniem biznesu. Twierdzi, że nie są związane z działalnością gospodarczą, nie mogą więc być kosztem uzyskania przychodów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas