Aktualizacja: 10.05.2020 21:13 Publikacja: 10.05.2020 18:13
Foto: AFP
Tylko 20 proc. Francuzów uważa, że UE stanęła na wysokości zadania w czasie pandemii. Skąd taka doza sceptycyzmu?
We Francji od dłuższego czasu pojawiają się sondaże, które wskazują na niski poziom poparcia oraz zaufania do Unii. Widać to w badaniu Pew Research Center, jak również tych realizowanych dla Komisji Europejskiej. Zaufanie do Unii Europejskiej w krajach Europy Południowej i Zachodniej w ogóle maleje. Jednocześnie te same sondaże pokazują bardzo duże zniechęcenie wobec funkcjonowania demokracji. Na tym tle większość krajów naszego regionu, w tym Polska, ma dużo bardziej optymistyczne podejście do integracji europejskiej. Ten trend pojawił się przed koronawirusem. Z sondaży włoskich i francuskich widać, że w czasie pandemii poziom zaufania do Unii osłabł jeszcze bardziej, zaś zaufanie do rządu i prezydenta, np. we Francji, jest wyższe niż było tuż przed pandemią. Jest to naturalne zjawisko, bo w sytuacji wyjątkowej, z jaką mamy do czynienia, społeczeństwa gromadzą się przy rządzie i oczekują od niego twardej, zdecydowanej postawy. Chcą czuć, że państwo się nimi zainteresuje.
Kreml chciałby pokroić sąsiada na trzy części: jedną bezpośrednio dla siebie, jedną zwasalizowaną i jedną, z którą nie wie, co robić. Proponuje więc wciągnąć innych.
Brak świadomości politycznej jest korzystny dla polityków. To dlatego że świadomi obywatele mogliby zadawać trudne pytania i dokonywać bardziej przemyślanych politycznych wyborów.
Wszystko wskazuje na to, że w najbliższy weekend kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta zostanie Rafał Trzaskowski. Czyli stanie się to, co miało się stać. Pojawia się więc pytanie, po co były te całe prawybory? Zwłaszcza że zaszkodziły one Platformie Obywatelskiej oraz jej przewodniczącemu.
Po co lewicowy wyborca ma głosować na kandydaturę Magdaleny Biejat czy Agnieszki Dziemianowicz-Bąk, skoro od razu może na Rafała Trzaskowskiego? Od Radosława Sikorskiego Lewicy znacznie łatwiej będzie się odróżnić.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Związani z PiS kandydaci na kandydatów w wyborach prezydenckich zameldowali się na Marszu Niepodległości, który w tym roku przebiegł zaskakująco spokojnie. „Wiatr wieje w nasze żagle” – mówił Przemysław Czarnek. Ale 11 listopada politycznego przełomu nie było.
Teorie spiskowe o szczepieniach wciąż mają się w Polsce dobrze. Problem w tym, że unikający szczepień naraża nie tylko siebie. Czy szef może kazać się zaszczepić?
Obowiązkiem pracodawców jest ochrona życia i zdrowia pracowników. Czy w zakresie tego obowiązku firma może wymagać szczepienia, pytać o nie albo zwolnić za jego brak?
Politycy na poziomie Unii Europejskiej i krajowym muszą działać, promując proste i niedrogie opcje inwestycyjne.
Po długich bojach rząd podjął decyzję na temat obniżenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców.
W środę silny dolar znów dał o sobie znać, a to był kulą u nogi dla złotego.
Środowy poranek przyniósł niewielkie zmiany notowań złotego. Emocje geopolityczne na razie zostały opanowane.
Dla radców publiczne krytykowanie władz samorządu to wciąż „kalanie gniazda”.
Celem przywracania praworządności w wymiarze sprawiedliwości nie jest spełnienie oczekiwań środowiska prawniczego, że przeszłość zostanie „rozliczona”, ale stworzenie instytucjonalnych gwarancji obywatelskiego prawa do sądu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas