19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 05.04.2019 22:29 Publikacja: 04.04.2019 19:06
Foto: Fotorzepa, Piotr Wittman
Kiedy Piotr Duda obejmował stanowisko przewodniczącego Solidarności, w 2010 roku, zapowiadał: – Nie chcę angażować „S" w politykę, tak jak to robił Janusz Śniadek. Fakt, Śniadek, będąc szefem „S", roztoczył związkowy parasol ochronny nad PiS, a gdy już został posłem tej partii, zaczął wręcz nosić parasol nad Jarosławem Kaczyńskim.
„S" Piotra Dudy miała być inna. Najważniejszy związek w Polsce miał dbać i walczyć o prawa pracownicze, nie przyklejać się do żadnej z partii, a jej szef zapowiadał, że będzie chciał na równi współpracować ze wszystkimi ugrupowaniami. Tyle w kwestii deklaracji. Inaczej sytuacja wygląda w praktyce. Przez lata rządów PiS „S" nie walczyła tak zaciekle z rządzącymi, jak z poprzednią władzą, gdy rządziła PO i PSL. Duda potrafił twardo publicznie rozliczać rządzących, wręcz stwierdzić, że wie, gdzie ci mieszkają. Dzisiaj „S" Dudy rozlicza... opozycję. To Piotr Duda zapowiadał, że „S" będzie bronić na ulicy PiS przed KOD. To Duda chce ograniczyć ECS prawo do korzystania z logo związku. To nauczycielska „S" sama parła do porozumienia z rządem, gdy w powietrzu wciąż wisi strajk nauczycieli. To „S" przytaknęła pomorskiemu wojewodzie, politykowi PiS, gdy ten pozwolił zająć gdański plac Solidarności 4 czerwca – właśnie i wyłącznie „S". Teraz to gdańska "S" będzie decydować, kto godzien jest świętowania 4 czerwca na historycznym placu.
Prezydent i rząd gwarantują premierowi Izraela, oskarżonemu przez Międzynarodowy Trybunał Karny o zbrodnie przeciw ludzkości, nietykalność, żeby mógł uczcić w Polsce wyzwolenie Auschwitz-Birkenau, miejsca ludobójstwa. Sytuacja jest niedopuszczalna na wielu poziomach.
Prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk jednym głosem w sprawie immunitetu dla Beniamina Netanjahu podczas obchodów wyzwolenia Auschwitz w obliczu jurysdykcji MTK. Majstersztyk dyplomacji czy ryzykowna gra na arenie międzynarodowej?
Karol Nawrocki rozpoczął kolejną fazę kampanii i chce się przedstawić jako kandydat prawicowy, atrakcyjny również dla elektoratu Konfederacji. Zapowiada walkę o wyborców na prawo od PiS i uderza w Rafała Trzaskowskiego, obwiniając go za błędy rządu Donalda Tuska.
Polska powinna dążyć do spełnienia kryteriów konwergencji i przyjęcia euro. Ale górę bierze polityka: jak tutaj podejmować działania wyraźnie wbrew opinii publicznej, które na dodatek mogłyby być społecznie dotkliwe, a na końcu i tak spełzłyby na niczym ze względu na niemożność zmiany konstytucji?
Urodził się w Tupelo 8 stycznia 1935 roku, dokładnie 90 lat temu. Umarł jako wrak człowieka, choć wciąż wielki artysta, w 1977 roku. Odszedł do gwiazd i świeci nieustannie. Czy kiedyś przestanie?
W rozmowie z Wprost.pl, Krzysztof Bosak, jeden z liderów Konfederacji, poruszył temat języka nienawiści oraz roli polityków w zwalczaniu tego zjawiska w przestrzeni publicznej i internecie.
Nawet jeśli o danej regulacji czy dokumencie wypowiedziały się już dziesiątki prawników, niekoniecznie wszystko musi być jasne i oczywiste.
Wystąpienie do Państwowej Komisji Wyborczej o wykładnię jej uchwały to w istocie oddanie gorącego kartofla do rąk gremium, które wcześniej postanowiło nim obdarować ministra - pisze Piotr Paduszyński, adwokat.
Mamy na to całą kadencję, by doprowadzić do końca rozliczenia i wprowadzić reformy. Kluczową sprawą jest w tej chwili wygranie wyborów prezydenckich, bo zdajemy sobie sprawę z tego, że część naszych planów nie może być zrealizowanych z Andrzejem Dudą lub jakimkolwiek innym prezydentem wywodzącym się z obozu Zjednoczonej Prawicy - mówi posłanka Koalicji Obywatelskiej Dorota Łoboda.
Złoty o poranku notował niewielkie zmiany. Rynki żyją dzisiaj odczytami dotyczącymi inflacji.
Zdaniem większości Polaków były wiceminister sprawiedliwości w czasach rządów PiS, Marcin Romanowski powinien zostać sprowadzony do Polski - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Opinia24 dla RMF FM.
Przed nami kolejne wybory. Czy i tym razem młodzi chętnie pójdą do urn i jaką decyzję podejmą. Czy głosowanie wśród młodych ludzi stało się modne? W podcaście „Szkoła na nowo” dr Jędrzej Witkowski z Centrum Edukacji Obywatelskiej, współautor podstawy programowej nowego przedmiotu edukacja obywatelska.
„Czy Pani/Pana zdaniem możliwa jest współpraca rządu, prezydenta i opozycji w działaniach związanych z polską prezydencją w Unii Europejskiej?” - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas