Niemcy. Hamas podejrzany o planowanie ataków

Radykalna islamska organizacja palestyńska Hamas najwyraźniej planowała ataki w Niemczech. Jak pisze „Welt am Sonntag”, celami miały być ambasada Izraela w Berlinie i amerykańska baza wojskowa w Nadrenii-Palatynacie.

Publikacja: 25.05.2024 19:33

Nalot na grupę wspierającą Hamas w Duisburgu

Nalot na grupę wspierającą Hamas w Duisburgu

Foto: Deutsche Welle/David Young/dpa/picture alliance

„Welt am Sonntag” podaje, powołując się na organy bezpieczeństwa, że w telefonie komórkowym podejrzanego członka Hamasu aresztowanego w Berlinie w grudniu ubiegłego roku znaleziono mapy, co sugeruje, że wspomniane wyżej cele mogły być inwigilowane.

Urodzony w Libanie mężczyzna został aresztowany w stolicy Niemiec w grudniu 2023 roku. Jego telefon komórkowy został skonfiskowany. Niemiecka Prokuratura Generalna oskarża go o udział w wyszukiwaniu miejsca na skład broni Hamasu w Europie najpóźniej od wiosny 2023 roku. Zgodnie z ujawnionymi informacjami, broń ta miała zostać przywieziona do Berlina w celu przeprowadzenia ewentualnych ataków terrorystycznych w Europie. Według gazety rozkaz w tej sprawie pochodzi od czołowych kadr wojskowych Hamasu w Libanie.

Czytaj więcej

Czy Netanjahu zostałby aresztowany w Niemczech?

Trzech innych podejrzanych członków palestyńskiej organizacji, którzy również zostali aresztowani, także miało być zaangażowanych w poszukiwanie miejsca na skład broni.

Zdaniem „Welt am Sonntag” kontakty między zwolennikami Hamasu mieszkającymi w Berlinie a jego kadrami wojskowymi w Libanie są szersze niż przypuszczano. Analiza wpisów w mediach internetowych ujawniła powiązania przede wszystkim z południowo libańskim miastem Tyros, które jest uważane za bastion Hamasu i libańskiej milicji Hezbollah.

Czytaj więcej

Anna Słojewska: Palestyna dzieli Unię. UE stoi w rozkroku w kwestii Strefy Gazy

Prokuratura Generalna nie chciała skomentować dla „Welt am Sonntag” informacji o treściach znalezionych w telefonie komórkowym podejrzanego członka Hamasu. Rzecznik urzędu powołał się na trwające śledztwo w tej sprawie.

Bojownicy Hamasu przeprowadzili bezprecedensowy atak na Izrael 7 października, brutalnie zabijając, jak podaje strona izraelska, ponad 1170 osób. Ponadto 252 osoby zostały uprowadzone jako zakładnicy do Strefy Gazy. W odpowiedzi na ten atak, Izrael podjął zmasowane działania militarne w Strefie Gazy. Według informacji udzielonych przez kontrolowane przez Hamas ministerstwo zdrowia, które nie mogą być należycie zweryfikowane, do tej pory zginęło tam ponad 35 tys. 800 osób.

Przestępczość
Czy masakra w Kaszmirze ma związek z wizytą J.D. Vance'a w Indiach?
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
Przestępczość
Floryda. Strzelanina na stanowym uniwersytecie. Co najmniej jedna osoba nie żyje
Przestępczość
Rosyjski sąd złagodził wyrok dla amerykańskiego żołnierza Gordona Blacka. O kilka miesięcy
Przestępczość
Atak nożownika w Amsterdamie. Wśród rannych Polak
Przestępczość
Agenci federalni ścigają migrantów. Mniej zasobów na walkę z pedofilią, narkotykami i terroryzmem