Organizacja Państwo Islamskie Chorasan (ISIS-K), nazwana tak na cześć starego określenia regionu obejmującego części Iranu, Turkmenistanu i Afganistanu, pojawiła się we wschodnim Afganistanie pod koniec 2014 roku. Szybko zyskało reputację organizacji charakteryzującej się skrajną brutalnością.
Dąży do destabilizacji i obalenia rządów historycznego regionu Chorasan
ISIS–K, podobnie jak oddziały w innych regionach, dąży do destabilizacji i obalenia rządów historycznego regionu Chorasan. Ma na celu utworzenie kalifatu w Azji Południowej i Środkowej, rządzonego przez islamskie prawo szariatu. Następnie rządy islamskie planuje rozszerzyć poza region. To jeden z najaktywniejszych regionalnych oddziałów grupy bojowników Państwa Islamskiego, jednak odnotowuje spadek liczby członków od 2018 r.
ISIS–K przeprowadziło liczne ataki na ludność cywilną w Afganistanie i Pakistanie. Na początku tego roku Stany Zjednoczone przechwyciły komunikację potwierdzającą, że grupa przeprowadziła bliźniacze zamachy bombowe w Iranie, w których zginęło prawie 100 osób. We wrześniu 2022 r. bojownicy ISIS-K przyznali się do śmiertelnego samobójczego zamachu bombowego w ambasadzie Rosji w Kabulu.
Grupa przeprowadziła bliźniacze zamachy bombowe w Iranie, w których zginęło prawie 100 osób
Grupa ta była też odpowiedzialna za atak na międzynarodowe lotnisko w Kabulu w 2021 r., w wyniku którego zginęło 13 żołnierzy amerykańskich i dziesiątki cywilów podczas ewakuacji USA z kraju.