Na topie są dziś inwestycje w kryptowaluty, anonimowy zakup nieruchomości za granicą, wyjmowanie Blikiem pieniędzy z oszustw czy „tradycyjne” metody jak wielokrotne transfery środków, by ostatecznie zniknęły w rajach podatkowych – świat przestępczy „kreatywnie” pierze lewe zyski. Zarzuty za legalizowanie korzyści z przestępstw w sprawach wykrytych przez CBŚP dostało w 2023 r. 835 osób – o 80 więcej niż rok wcześniej – wskazuje raport Centralnego Biura Śledczego Policji za miniony rok, który przeanalizowała „Rzeczpospolita”.
Krocie z narkotyków
Jak wyglądają dzisiaj rodzime gangi? Jest ich mniej, stawiają głównie na narkotyki i oszustwa ekonomiczne, a są bardziej hermetyczne – z zasady rzadziej korzystają z pomocników spoza grupy.
Czytaj więcej
Do końca marca zakończy się audyt w służbach – mówi Tomasz Siemoniak, minister koordynator służb specjalnych.
CBŚP rozbiło w ubiegłym roku łącznie 164 zorganizowane grupy przestępcze (o 17 mniej niż z rok wcześniej), z tego 142 grupy polskie i 22 – międzynarodowe.
Dominowały grupy narkotykowe – było 62, oraz ekonomiczne – łącznie 58. Z przestępstw typowo kryminalnych „żyło” 27 gangów, a z działalności multiprzestępczej, czyli tego, co akurat w danym czasie się opłaca –17 grup.