19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 19:36 Publikacja: 06.09.2023 04:57
Enrique Tarrio, były lider organizacji Proud Boys
Foto: AFP
Wyrok, jaki zapadł w sprawie Tarrio, to najwyższy jak dotąd wyrok dla uczestnika wydarzeń z 6 stycznia 2021 roku, gdy grupa zwolenników Donalda Trumpa wdarła się do budynku Kongresu USA, protestując przeciwko wynikowi wyborów prezydenckich, w których Trump przegrał z Joe Bidenem.
Dotychczas najwyższe wyroki w związku z udziałem w szturmie na Kapitol usłyszeli Ethan Nordean, lider organizacji Proud Boys oraz założyciel skrajnie prawicowej milicji, Oath Keepers (pol. Strażnicy Przysięgi), Stewart Rhodes. Obu skazano na 18 lat więzienia.
Podczas policyjnego pościgu w Brandenburgii zginął niemiecki policjant. Zatrzymano czterech Polaków.
37-letni Matthew Livelsberger, żołnierz amerykańskiej armii, którego ciało znaleziono w samochodzie Tesla Cybertruck po jego eksplozji przed Hotelem Trump International w Las Vegas, korzystał z pomocy ChataGPT przygotowując się do doprowadzenia do wybuchu samochodu.
Dwóch mężczyzn zostało śmiertelnie rannych w wyniku strzałów, do których doszło w mieście Bad Friedrichshall w Badenii-Wirtembergii na południu Niemiec.
Licząca 620 tys. obywateli Czarnogóra zajmuje szóste miejsce na świecie pod względem liczby nielegalnej broni na mieszkańca. Po kolejnej tragicznej strzelaninie w Cetynii mieszkańcy kraju protestują i żądają reakcji do władz.
W zakładzie karnym we francuskim Arles jeden z więźniów przetrzymuje jako zakładników pięciu pracowników placówki – donoszą francuskie media. „Napastnik cierpi na poważne zaburzenia psychiczne” – czytamy.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Bloomberg przedstawił szczegóły dotyczące 16 pakietu unijnych sankcji wobec Rosji.
Biały Dom nałożył 15 stycznia sankcje na 250 osób fizycznych i podmiotów prawnych. Jest wśród nich okupowana przez Rosjan największa elektrownia atomowa Europy oraz firmy nie tylko rosyjskie, ale też z Chin, Turcji, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Malezji i Kirgistanu.
Z przebywającym z wizytą w Polsce prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim rozmawiać będą redaktor naczelny „Rzeczpospolitej” Michał Szułdrzyński oraz Bartosz Węglarczyk (Onet), Konrad Piasecki (TVN24) i Sławomir Sierakowski ("Krytyka Polityczna"). Zapraszamy o 20.30.
Doradcy prezydenta-elekta Donalda Trumpa jego obietnice zakończenia wojny "w jeden dzień" nazywają "połączeniem kampanii wyborczej i braku zrozumienia nierozwiązywalności konfliktu".
Donald Tusk i Wołodymir Zełenski naszkicowali w środę w Warszawie warunki, na jakich mogłaby się zakończyć wojna za naszą wschodnią granicą.
Holenderski fundusz emerytalny ABP nie posiada już akcji Tesli. Zdaniem zarządzających tym funduszem to nie polityczne wypowiedzi Elona Muska sprawiły, że ABP pozbył się akcji amerykańskiej firmy.
Stosunkom polsko-ukraińskim nie wystarczą deklaracje wielkich przełomów. Nie pomoże też wyzywanie od głupców lub zdrajców tych, co czują niedosyt w sprawie postawy Kijowa wobec ludobójstwa na Wołyniu.
„Nie możemy zgadywać, czego chce Donald Trump – musimy działać sami” – tak można podsumować wspólną konferencję Donalda Tuska i Wołodymyra Zełenskiego. W najnowszym odcinku podcastu „Rzecz w tym” Michał Płociński i Jędrzej Bielecki zastanawiają się, co oznaczają słowa premiera Polski o „gwarancjach NATO, których nikt nie odważy się złamać”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas