Klan Kadyrowa zarobi na Danone. Putin zostawia majątek koncernu Czeczenom

Po ośmiu miesiącach od zagrabienia biznesu francuskiego koncernu mleczarskiego w Rosji, wart ponad 200 mln euro majątek Danone Władimir Putin przekazał klanowi Ramzana Kadyrowa - czeczeńskiego sojusznika Kremla.

Publikacja: 14.03.2024 12:40

Rosyjski majątek Danone Władimir Putin przekazał klanowi Ramzana Kadyrowa

Rosyjski majątek Danone Władimir Putin przekazał klanowi Ramzana Kadyrowa

Foto: Bloomberg

W środę 13 marca, Putin zmienił decyzję o przekazaniu udziałów w rosyjskiej spółce zależnej Danone Federalnej Agencji Zarządzania Majątkiem (Rosimuszczestwo — odpowiednik naszego Skarbu Państwa). Majątek nie trafi w ręce rosyjskich podatników, zostanie przy klanie Ramzana Kadyrowa.

Czytaj więcej

Po przejęciu Danone i Carlsberga w Rosji. Jedyne wyjście, to wyjście na dobre

Dlaczego Putin przekazał majątek Danone klanowi Ramzana Kadyrowa?

Obywatele nie dowiedzą się o powodach decyzji podjętej po ośmiu miesiącach od zawłaszczenia, przypadkowo tuż przed tzw. „wyborami prezydenckimi” i w czasie ataków na Rosję ze strony Ukrainy.

Dziś rzecznik Kremla Pieskow jednym słowem odpowiedział na pytanie dziennikarzy o powód wycofania się z nacjonalizacji Danone. Odwołanie miało zostać zostało podyktowane „celowością” i więcej komentarzy w tej sprawie nie będzie - podkreślił Pieskow

Czytaj więcej

Kreml zawłaszcza fabryki Danone i Carlsberga

Jak przypomina gazeta RBK, latem 2023 r. dekretem Putina udziały zagraniczne w rosyjskiej spółce zależnej Danone znalazły się pod tymczasowym zarządem Federalnej Agencji Zarządzania Majątkiem. Następnie na stanowisko szefa Danone Rosja został mianowany Jakub Zakriew, bratanek Ramzana Kadyrowa — czeczeńskiego sojusznika Putina. Czeczen zastąpił Charliego Cappettiego, który był dyrektorem generalnym spółki od 2017 roku.

Danone próbował sprzedać biznes w Rosji nawet po decyzji Kremla

Niedługo później Danone ogłosił, że odpisuje z bilansu działalność w Rosji. Kwota środków objętych utratą wartości wyniosła około 200 mln euro, przy czym różnica niepieniężna wynikająca z przeliczenia rubla na euro szacowana jest na około 500 mln euro. We wrześniu ubiegłego roku nazwa rosyjskiej spółki Danone została zmieniona na „H&N” - Health and Nutrition (Zdrowie i Żywienie).

Czytaj więcej

„Specjalista” z Czeczenii na czele zawłaszczonego przez Kreml Danone Rosja

Jak dowiedział się „Financial Times”, Danone po decyzji Kremla nadal planował sprzedaż swojego biznesu: potencjalnym kupcem miała być firma Vamin z Tatarstanu. Kwota transakcji: 17,7 mld rubli (191,5 mln dolarów). Z tego 7,7 miliarda miało zostać przeznaczone na obsługę zadłużenia w Rosji, a reszta na opłacenie udziałów Danone. W wewnętrznej korespondencji uzyskanej przez FT podano, że cena ta zawierała 56 procentową zniżkę w stosunku do wartości rynkowej przedsiębiorstwa.

Przemysł spożywczy
Amerykańska firma ma nakarmić rosyjskie wojsko. Kreml skonfiskował ją za rzekome przekręty
Przemysł spożywczy
Eksport szansą dla producentów mocnych alkoholi
Przemysł spożywczy
Kryzys ryżowy: Japonia uwalnia rezerwy strategiczne najważniejszego produktu żywnościowego
Przemysł spożywczy
Drogie jajka na Wielkanoc? Amerykanie mają pomysł: malują jak pisanki kartofle i cebulę
Przemysł spożywczy
Hakerzy uderzyli w rosyjską wódkę. Stanęła produkcja i sprzedaż