Właściciel Milki pozywa holenderską firmę. W tle problem przymusowej pracy dzieci

Koncern Mondelez pozwał jednego z czołowych holenderskich producentów czekolady, Tony's Chocolonely, za naśladowanie fioletowego opakowania Milka. Akcja jest częścią kampanii, w ramach której Tony's chce zwrócić uwagę na problem przymusowej pracy dzieci w przemyśle kakaowym.

Publikacja: 23.02.2024 18:24

Właściciel Milki pozywa holenderską firmę. W tle problem przymusowej pracy dzieci

Foto: Fotorzepa, Urszula Lesman

Gigant spożywczy Mondelez, producent tak znanych marek jak Milka, Oreo, Toblerone czy Cadbury, wystosował pozew przeciwko jednemu z największych holenderskich dostawców czekolady – Tony's Chocolonely. Amerykański koncern oskarżył Holendrów o celowe imitowanie jego fioletowego opakowania tabliczek czekolady Milka.

Tony's wypuścił w Niemczech i Austrii cztery nowe tymczasowe opakowania wzorowane na popularnych markach czekoladowych smakołyków, jak Milka, Kit Kat (produkowany przez Nestle), Twix (należący do Marsa) i Ferrero Rocher (włoskiego Ferrero). Jest to część kampanii mającej na celu naświetlić problem pracy dzieci w przemyśle kakaowym.

Foto: Fotorzepa, Urszula Lesman

Mondelez pozywa Tony's Chocolonely za imitowanie opakowań Milka

Akcja nie spodobała się koncernowi Mondelez, który skierował sprawę na drogę sądową. Koncern w oświadczeniu zapewnił, że „obecna kwestia prawna dotyczy wyłącznie naruszenia praw do znaków towarowych”.

„Zwyczajowo, aby chronić wartości naszych marek, które budowaliśmy z wysiłkiem przez setki lat, wyrażamy nasze obawy stronom trzecim, gdy wykorzystują one chroniony element marki” – dodał Mondelez.

Czytaj więcej

Kiepskiej jakości miód zalewa Polskę. Pszczelarze chcą kontroli na granicach

Tony's zastąpił już fioletowe opakowania, mające stanowić parodię tabliczek czekolady Milka, szarymi, lecz ogłosił, że będzie walczyć o swoje w sądzie, ponieważ nie poczuwa się do winy. Jak wyjaśnił, „większość dużych firm produkujących czekoladę nie płaci za kakao pensji zapewniającej godną egzystencję. W rezultacie dochodzi do wykorzystywania w gospodarstwach kakaowych, w których 1,56 miliona dzieci jest przymuszanych do pracy w Ghanie i na Wybrzeżu Kości Słoniowej”.

Holenderska firma od początku swojego istnienia porusza problem przymusowej pracy dzieci. Wszystko zaczęło się od tego, gdy w 2003 roku producent telewizyjny i dziennikarz Teun van de Keuken zaczął tworzyć programy, mające zwiększyć świadomość dotyczącą ciemnej strony przemysłu kakaowego. Po trzech latach bezskutecznych prób wprowadzenia zmian w branży, Teun van de Keuken postanowił założyć własną firmę produkującą czekoladę bez wykorzystania pracy dzieci. Nazwa „Chocolonely” nawiązuje do tego, że założyciel czuł się osamotniony w swojej walce z dziecięcym niewolnictwem w branży.

Przemysł spożywczy
Starbucks radykalnie zmienia zasady. Będzie nowy kodeks postępowania dla gości
Przemysł spożywczy
Do syndyka zgłosiło się już 400 wierzycieli Manufaktury. Będzie więcej
Przemysł spożywczy
Producenci mięsa pod presją kosztów. Szansą rynki zagraniczne
Przemysł spożywczy
Foie gras i łosoś zdominowały francuskie święta
Przemysł spożywczy
Piwo z Polski i innych krajów Unii Europejskiej wlewa się do Rosji