Karolina Zajezierska: Chleb nie potanieje, ale możliwa stabilizacja cen

Pieczywo drożeje, bo mało jest mąki najlepszej jakości, rosną koszty pracy, drożeją prąd i gaz – mówi Karolina Zajezierska, wiceprezeska firmy NOWEL.

Publikacja: 21.09.2023 03:00

Karolina Zajezierska: Chleb nie potanieje, ale możliwa stabilizacja cen

Foto: mat. pras.

Wydawało się, że konsumenci pieczywa najgorsze mają za sobą, że szczyt cen już za nimi, tymczasem pieczywo nadal należy do najmocniej drożejących kategorii produktów. Wedle danych GUS, w sierpniu jego ceny były średnio wyższe o 18,7 proc. niż rok wcześniej. Co się dzieje?

Karolina Zajezierska, wiceprezeska NOWEL: Reprezentuję czwarte pokolenie piekarzy. Prawie 100 lat temu mój pradziadek od strony mamy założył małą piekarnię rzemieślniczą w Nowym Dworze Mazowieckim. Przez ponad 80 lat dostarczaliśmy chleby i bułki lokalnej społeczności. Obecnie jesteśmy jednym z największych producentów pieczywa do dopieku w Polsce i coraz istotniejszym graczem w Europie. Dzięki skali naszego działania doskonale wiemy, jak kształtuje się sytuacja na rynku piekarniczym. Obecnie zauważamy, że wahania cen w ujęciu miesiąc do miesiąca dotyczą przede wszystkim pieczywa świeżego, które zazwyczaj produkowane jest przez małe, rzemieślnicze piekarnie, nie funkcjonujące w trybie kontraktacji surowców jak średnie i większe przedsiębiorstwa. W NOWEL, w czasie gdy kończą się żniwa, zaczynamy rozmowy dot. kontraktacji naszego głównego surowca, czyli mąki, na przyszły rok. Staramy się, na tyle, na ile jest to możliwe, zabezpieczyć się przed wahaniami cen w perspektywie roku. Dane GUS, które pan przywołuje, zbierają całość rynku piekarniczego i widać w nich wahania cen przede wszystkim mniejszych producentów pieczywa świeżego. W naszym przypadku to wahanie jest znacznie mniejsze w ujęciu rocznym i następuje zwykle na przełomie roku, gdy zawierany jest nowy kontrakt. Oczywiście, sytuację cenową na rynku pieczywa komplikują zewnętrzne turbulencje, najpierw pandemia covid-19, a teraz napaść Rosji na Ukrainę.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

Tylko 99 zł za rok czytania.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję? - możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Przemysł spożywczy
Kryzys ryżowy: Japonia uwalnia rezerwy strategiczne najważniejszego produktu żywnościowego
Przemysł spożywczy
Drogie jajka na Wielkanoc? Amerykanie mają pomysł: malują jak pisanki kartofle i cebulę
Przemysł spożywczy
Hakerzy uderzyli w rosyjską wódkę. Stanęła produkcja i sprzedaż
Przemysł spożywczy
USA: Tysiące puszek Coca-Coli wycofane z powodu wykrycia plastiku
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Przemysł spożywczy
USA chcą importować „setki milionów” jajek z Turcji i Korei Południowej