Polska wysoko w światowym rankingu bezpieczeństwa żywności

W Światowym Indeksie Bezpieczeństwa Żywności nasz kraj znalazł się na 22. miejscu spośród 113 analizowanych. U progu Światowego Dnia Bezpieczeństwa Żywności widać jednak, że problemy z zaopatrzeniem w sklepach narastają.

Publikacja: 06.06.2022 12:19

Bazar w Szanghaju w Chinach

Bazar w Szanghaju w Chinach

Foto: Bloomberg

Umiarkowany lub poważny brak bezpieczeństwa żywnościowego dotyczy blisko 9 proc. populacji Europy i Północnej Ameryki oraz - zgodnie z analizami FAO - 6 proc. populacji Polski, czyli ok. 2,2 mln osób. Pozycja w rankingu będącym analizą wskaźników dotyczących jakości i bezpieczeństwa pożywienia, dostępności, przystępności cenowej oraz zasobów naturalnych i odporności krajowego systemu na zmiany klimatu nie do końca pokazuje skalę wyzwań dla sektora handlowego, który może mieć coraz większe problemy z zapewniłem dostaw do sklepów. W Europie Zachodniej części produktów dotąd głównie importowanych z Rosji czy Ukrainy już w sklepach nie ma, chodzi zwłaszcza o niektóre oleje czy produkty zbożowe. Sieci handlowe sygnalizują już, że w miarę upływu czasu problem ten będzie narastał i pojawić się może także w Polsce.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Przemysł spożywczy
Koniak do Chin luzem w kontenerach. Załoga w Cognac strajkuje
Przemysł spożywczy
Rosjanie skopiowali pomysł Donalda Trumpa. Nowa marka wódki na rynku
Przemysł spożywczy
Sposób na drogi nabiał? Nasłać prokuraturę. Takie rzeczy tylko w Rosji
Przemysł spożywczy
Cena masła. Ile może kosztować w święta? „Zbliżamy się do 10 zł”
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Przemysł spożywczy
Polacy szukają oszczędności, także w przypadku żywności