Żywiec Zdrój wprowadza butelkę w całości z PET z recyklingu

Należąca do koncernu Danone firma Żywiec Zdrój wprowadza po raz pierwszy butelkę pochodzącą w całości z recyklingu.

Aktualizacja: 15.04.2019 13:44 Publikacja: 15.04.2019 13:32

Żywiec Zdrój wprowadza butelkę w całości z PET z recyklingu

Foto: materiały prasowe

ala

Żywiec Zdrój wykonał kolejny ważny krok w celu wykonania swoich zobowiązań środowiskowych, ogłoszonych w trakcie ostatniego szczytu klimatycznego ONZ. Jak obiecała firma, do 2020 roku taka sama ilość plastiku, jaką wprowadzi na rynek, zostanie zebrana i poddana recyklingowi. Ma to na celu znaczące ograniczenie szkodliwego wpływu na środowisko, dzięki zmniejszeniu zużycia zasobów naturalnych i emisji gazów cieplarnianych.

Żywiec Zdrój poinformował, że wprowadza już do swojej oferty butelki wyprodukowane w 100 proc. z tworzywa PET, pochodzącego z recyklingu. Butelki, zamiast trafić na wysypisko śmieci, mogą więc zostać wtórnie wykorzystane, ograniczając wprowadzanie na rynek pierwotnego plastiku.

- Żywiec Zdrój chce swoimi działaniami dać przykład odpowiedzialnego podejścia do zagospodarowania i wykorzystania opakowań z tworzyw sztucznych - mówi dyrektor ds. jakości i zrównoważonego rozwoju Żywiec Zdrój, Edyta Krysiuk-Kowalczyk, cytowana w komunikacie.

Jak dodała, zastosowanie w 100 proc. przetworzonego surowca PET w nowej butelce pozwoliło na zredukowanie zużycia ropy naftowej do zera oraz na ograniczenie emisji dwutlenku węgla aż o 45 proc.

Nowe butelki mają też wyjątkowy, kwadratowy kształt i mniejszą masę od tradycyjnych, co pozwala na optymalne wykorzystanie przestrzeni ładunkowej w procesach dystrybucji, a więc także na zmniejszenie ich wpływu na środowisko.

Politereftalan etylenowy, nazywany tworzywem PET, został wynaleziony w latach 40. ubiegłego wieku. Początkowo był wykorzystywany na dużą skalę do produkcji włókien, a w 1978 r. po raz pierwszy użyto go do produkcji butelek do napojów. Tworzone z PET butelki są wygodne w użytku, trwałe, przezroczyste i lekkie, a przy tym świetnie nadają się również do napojów gazowanych, które nie tracą w nich ani gazów, ani walorów smakowych i zapachowych.

W marcu tego roku Parlament Europejski przyjął dyrektywę o zakazie do 2021 roku sprzedaży jednorazowego plastiku, w tym talerzy, sztućców, słomek i patyczków do czyszczenia uszu. Firmy w Unii Europejskiej będą miały też 10 lat na to, żeby do 2029 roku butelki były wytwarzane w co najmniej 90 proc. z tworzywa pochodzącego z recyklingu. Producenci będą również musieli zobowiązać się do pomocy w pokryciu kosztów gospodarowania odpadami i usuwania śmieci.

Przemysł spożywczy
Maleje sprzedaż szampana, bo nie ma czego świętować
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Przemysł spożywczy
Masło jest wciąż drogie i może być droższe. A promocji ubyło
Przemysł spożywczy
Grozi nam tanie mięso. Polska boi się jego zalewu z Niemiec
Przemysł spożywczy
Koniec kryzysu w gastronomii i rekordowe zwyżki. Gdzie najchętniej jadają Polacy?
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Przemysł spożywczy
Starbucks radykalnie zmienia zasady. Będzie nowy kodeks postępowania dla gości
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego