Poparcie dla obywatelskiego projektu ustawy drogą elektroniczną? Jest wniosek

Elektroniczne podpisy pod obywatelskimi projektami ustaw, listami kandydatów oraz kandydaturami w wyborach - takie zmiany w prawie wyborczym postuluje Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek.

Publikacja: 10.03.2025 15:03

Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Marcin Wiącek

Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Marcin Wiącek

Foto: Paweł Supernak/PAP

Żeby poprzeć obywatelską inicjatywę ustawodawczą, konieczne jest złożenie własnoręcznego podpisu pod projektem – jak wskazuje Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek, może to stanowić niepotrzebne utrudnienie dla części obywateli. Zaznacza przy tym, że prawo umożliwia obywatelom kontaktowanie się z urzędami drogą elektroniczną, a zastrzeżenie wyłącznie formy własnoręcznego podpisu dla wsparcia ludowych inicjatyw stanowi niepotrzebny anachronizm. 

– Ustawodawca w coraz większym stopniu wychodzi naprzeciw oczekiwaniom współczesnych wyborców, ułatwiając im szeroko rozumiane uczestnictwo w procesie wyborczym. Wciąż jednak w Kodeksie wyborczym utrzymują się rozwiązania nieodpowiadające współczesnym realiom społecznym – stwierdza RPO.

Rzecznik wnioskuje w tej sprawie do ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego. 

Elektroniczne wsparcie dla obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej oraz zbierania podpisów pod listami wyborczymi

Podobny problem Rzecznik dostrzega w konieczności zbierania własnoręcznych podpisów pod listami kandydatów oraz kandydaturami w wyborach powszechnych. Jak wskazuje, Kodeks wyborczy przewiduje rozwiązania elektroniczne w innych obszarach procedury wyborczej – nie ma więc przeszkód do wprowadzenia ich także w tym zakresie.

Jak podkreśla Marcin Wiącek, odpowiednie zabezpieczenia informatyczne mogą skutecznie przeciwdziałać ewentualnym zagrożeniom, wynikającym z przejścia na drogę elektroniczną, takim jak ataki hakerskie. 

To nie pierwszy raz, gdy RPO podnosi ten temat. W 2016 roku występował z podobnym wnioskiem do premier Beaty Szydło. Podkreślał wtedy, że „wykorzystywanie nowoczesnych technologii mogłoby przysłużyć się zwiększeniu udziału obywateli w życiu publicznym, a każda forma ułatwienia obywatelom udziału w bezpośrednim uczestnictwie kształtowania państwa jest warta analizy”. Z kolei w wystąpieniu do Ministerstwa Cyfryzacji w 2018 roku Rzecznik ponowił postulat, a w 2021 – pisał do premiera Mateusza Morawieckiego.

Czytaj więcej

Sądy mogą nie uznawać e-podpisów. Ważne orzeczenie TSUE

„Teraz Marcin Wiącek zwraca się do ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego w sprawie rozważenie możliwości zainicjowania proponowanych zmian w ustawie o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli. Rzecznik prosi też o stanowisko co do zasadności nowelizacji Kodeksu wyborczego w kształcie zaproponowanym w procedowanym obecnie projekcie” - czytamy w komunikacie RPO z 10 marca 2025 roku.

Ochrona zdrowia
Aborcja w dziewiątym miesiącu ciąży. Izabela Leszczyna komentuje dla "Rz"
Ubezpieczenia i odszkodowania
Ten ubezpieczyciel dostał zakaz sprzedaży polis OC. Co to oznacza dla klientów?
Praca, Emerytury i renty
Zmiany w płacy minimalnej. Wiemy, co wejdzie w skład wynagrodzenia pracowników
Matura i egzamin ósmoklasisty
Szef CKE: W tym roku egzamin ósmoklasisty i matura będą łatwiejsze
Sądy i trybunały
Sąd: prokuratura ma przeprowadzić śledztwo ws. Małgorzaty Manowskiej